Almanya`da iş dünyası güveni yaklaşık 7 yılın en düşüğünde

Almanya`da iş dünyası güveni yaklaşık 7 yılın en düşüğünde

Almanya'da yapılan son anketler, iş dünyası güveninin yaklaşık 7 yılın en düşük seviyelerinde olduğunu ortaya çıkardı.

Amerika Birleşik Devleti'nin sürdürdüğü ticaret ihtilafları, Almanya'nın ihracata yönelik ekonomisini ağırlaştırıyor. Berlin hükümeti mali teşvikleri sürdürmek adına bütçe fazlası taahhütlerini arka plana atmayı tercih edebilir.

Anket, 95,8 puan olan Almanya'da sanayi ve ticarete ilişkin İş Dünyası Endeksi'nin bu ay 94,3 puana gerilediği ortaya çıkardı. Sonuçlar Reuters beklentilerinin altında kaldı.

Anketi yayınlayan Ifo Enstitüsü Başkanı Clemens Fuest, "Almanya'da durgunluğa dair daha fazla gösterge mevcut. Sanayi şirketlerinin bu kadar karamsarlık gösterdiğine en son 2009 kriz yılında şahit olmuştuk." dedi.

Alman ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,1 oranında daralma eğilimi gösterirken, merkez bankası bu ay ülkenin üçüncü çeyrekte resesyona gireceği konusunda uyarılarda bulundu.

Dünyanın dördüncü en büyük ekonomisi olan Almanya, küresel ticaret gerilimlerinden yoğun olarak etkilense de İngiltere'den gelecek Brexit kaosu ile otomobil sektöründe oluşacak ciddi aksaklıklardan endişe duyuyor.

Almanya'da hükümet, küresel ekonominin zayıf seyretmesinin Alman ihracatını etkilemesinden dolayı bu yıl sadece yüzde 0,5 büyüme göstermesini bekliyor.

Ifo'nun imalat sektörünün iş ortamına ilişkin ölçümleri, 2009'dan bu yana en kötü rakam olan eksi 4,3 oranının eksi 6,1'e düştüğünü kaydetti.

Yatırımcılar Alman imalatındaki gerilemenin daha geniş ekonomiye yayıldığına dair işaretler olduğunu belirtiyor. Tüketici güven endeksi ve ülkenin işgücü piyasasına ilişkin veriler bu hafta sonra yayınlanacak.

Öte yandan, pazartesi günü yayımlanan verileri takip eden ING Almanya'nın baş ekonomisti Carsten Brzeski, "Olumsuz bir duyarlılık döngüsü riski hiç olmadığı kadar büyük." açıklamasında bulundu.

Kaynak: Financial Times / Martin Arnold & Joshua Oliver