Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Brexit konusunda anlaşmanın hâlâ mümkün olduğuna inanıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Brexit konusunda anlaşmanın hâlâ mümkün olduğuna inanıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği  (AB) ile İngiltere arasında Brexit konusunda devam eden müzakerelerde bir anlaşmaya varılmasının hâlâ mümkün olduğunu söyledi.

Maas, İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney ile Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, AB adına müzakereleri sürdüren Başmüzakereci Michel Barnier'e çabalarından dolayı teşekkür etti.

"Biz (Brexit konusunda) bir anlaşmanın zor ama hâlâ mümkün olduğuna inanıyoruz." diyen Maas, anlaşmak için pencere bir parça açık olduğu sürece AB'nin müzakereye devam edeceğini belirtti.

Maas, "Biz bir anlaşma istiyoruz. Ancak AB ve İngiltere'deki insanlar açısından mantıklı bir anlaşma. Bunun mümkün olduğuna inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Bir anlaşma olmaması durumunda da AB'nin hazırlıklı olduğunu vurgulayan Maas, yine de AB ile İngiltere'nin partner ve dost kalması gerektiğini kaydetti.

İrlanda Dışişleri Bakanı Coveney de İngiltere'nin AB'den ayrılmasından en fazla ülkesi ve İngiltere'nin etkileneceğini belirterek, "Gelecekteki ilişkiler ve ticari konularda bir anlaşmaya varılmasının mümkün olduğuna inanıyoruz." dedi.

Müzakerelerin serbest ve adil ticaretle ilgili olduğuna işaret eden Coveney, İngiltere'nin egemenlik ve bağımsızlık arzusuna da saygı gösterilmesi ve balıkçılık konusunda da bir uzlaşma bulunması gerektiğini kaydetti.