Akıllı kent yatırımlarında Çin öncü

Akıllı kent yatırımlarında Çin öncü

CGTN / Barry He

Çinli internet devleri hızla güçlü küresel güçlere dönüşüyor ve Doğu'daki düzenleyici kurumlar, şirketlerin büyümelerinin toplum için yapıcı olarak kalmalarının nasıl sağlanacağı konusunda küresel bir örnek teşkil ediyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, silikon şimdi en vahşi altın ve petrol hayallerinden çok daha fazla etkiye sahip bulunuyor.

Pony Ma ve Elon Musk gibi ileriyi gören kimseler, dünyayı sosyal medya aracılığıyla bağlayarak ve Mars'ta ilk insan yerleşimlerine gözlerini dikerek geleceği oluşturuyorlar. 21, yüzyılda büyüklük hiç şüphesiz, durdurulamaz teknolojik hayallerin motive edilmiş dehası tarafından tanımlanıyor. Ancak toplumun, bu şirketlerin çabalarının sonuçları her nasıl olursa olsun, bu tür hırslı şirketlere, tüketicilere karşı adil, güvenli ve saygılı bir oyun oynamaları gerektiğini hatırlatma sorumluluğu bulunuyor. Milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin toplanarak, izin almadan satıldığı Facebook-Cambridge Analytica skandalı gibi vakalar, bağımsız düzenleyici kurumların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bununla beraber, daha güçlü teknolojiye olan güvenimizin artması, onu yanlış yapmanın sonuçlarının şimdi daha da büyük etkisi olabileceği anlamına geliyor.

ÇİN ÖZELLİKLE BÜYÜK TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ ALANINDA ADALETİ ÖNCELİKLİ HALE GETİRDİ

Çin özellikle, büyük teknoloji şirketleri alanında bugün adaleti öncelikli hale getirdi. Çin, geçen ay, büyük e-ticaret platformlarının tekelci davranışı önleyen bir dizi kurallar taslağı yayınladı. Alibaba gibi şirketler, 2020 Bekârlar Günü alışveriş festivalinde görüldüğü gibi, birkaç gün içinde 74 milyar dolardan fazla gelir elde edebiliyorsa, çeşitliliğe izin veren düzenleme gerektiren sağlıklı ve çeşitli bir e-ticaret ekosistemine sahip olmak giderek daha da belirgin hale geliyor.

Daha küçük mevkideki oyuncuların, adil olmayan fiyat taktikleri ya da büyük platformların, toptan alımlarıyla yıpratma savaşı yürütmeleri yoluyla piyasa dışına atılma konusunda kaygı duymamaları gerekiyor. Nihayetinde, tüketici, daha potansiyel genç teknoloji şirketlerine gelişme şansı verildiği için, bir bütün olarak yeni kurulan endüstrilerin uzun vadeli sağlığının yanı sıra bu ek seçenekten faydalanır.

Büyük teknoloji şirketlerinin ürettiği hizmetlerin kalitesinin düzenlenmesi, bu on yılda hiç şüphesiz risklerin de artacağı bir konu. Sadece beş yıl önce bile, kalite kontrol eksikliği iPhone kamera fotoğraflarınızın bir parça bulanık ya da ekranınızın bir parça sönük olduğu anlamına gelebilirdi. Fakat günümüzde, yüz tanıma ve yapay zekâ gibi teknolojilerin ortaya çıkmasıyla beraber, toplumumuz, hayat kurtaran altyapının ne olabileceğine giderek daha çok güveniyor. Yapay zekâ, dokunmatik ekran teknolojisi, yüz tanıma özelliği, sağlık hizmeti operasyonu, yasaların uygulanması ve eğitim gibi alanlarda şu anda büyük rol oynuyorlar. Bu özellikle, büyük akıllı kent yatırımlarının ülkeyi hızla dünyada geleceğe en hazır bir ülke haline getirdiği Çin için geçerli.

AKILLI KENT YATIRIMLARINDA ÇİN ÖNCÜ

Tıpkı, yeni ilaçların sıkı ve eksiksiz bir güvenlik inceleme sürecinden geçmesi gerektiği gibi, yeni teknolojilerde, başarısızlık oranlarının gerçek yaşamdaki sonuçlarını en aza indirmesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Üretim sürecinde gerekli özeni göstermesi için birinin olabildiğince dikkatli olması, sonuçta, üretimin nihai kontrolüne sahip yöneticilere yüklenen sorumlulukta fark yaratacaktır.

Büyük teknoloji şirketleri ağırlıklı olarak bir güçtür. Hükümetle yapılan ticari iş birlikleri, sadece bu ay Ay'dan birkaç kilogram kaya parçasını güvenli biçimde Dünya'ya getiren Çin'in uzay araştırma sektörüne dünyada hızla gıptayla bakılmaya başlandığı anlamına geliyor. Doğru yöntem ve uygun bir düzenlemeyle yönlendirildiğinde, bu hiç şüphesiz, sistem çok iyi çalıştığı sürece gelecek yıllarda her hangi bir ülke için doğru bir reçete olacaktır.

Çin'in piyasayı denetlemekten sorumlu kurumu Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi (SAMR) bu ay, Alibaba ve Tencent'in e-kitap girişimi China Literature'e satın alma kayıtlarını beyan etmedikleri için para cezası verdi. SAMR'ye göre, Alibaba şirketine 500 bin yuan (76 bin dolar) para cezası verildi. Bu ceza miktarı, bu kadar büyük bir şirket için önemli bir meblağ değil, ancak, doğru yönde atılmış bir adım ve bazı endüstrilerin kendi kendilerini düzenlemeye bırakılamayacak kadar önemli olduğunun açık bir mesajı.

Gelecek yıllarda, büyük teknoloji devlerinin uygulaması için kullanıldığı gibi evrensel standart temelli uygulama kuralları görebiliriz. Bununla, düzenleyici kurumlar, ortaya çıkan herhangi bir yeniliğin kontrol dışına çıkmamasını sağlayacak yeni yönergeleri uygulamaya koyacaklar.

Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Kurumu'nun ülkenin büyük finansal oyuncularını denetleyebildiği gibi, gelecekte bu tür yapılar büyük teknoloji şirketleri için de aynısını yapabilir. Bu yaklaşım şirketin büyüklüğüne ve bazı şeylerin potansiyel olarak yanlış gitmesi riskine göre ayarlanmalıdır. Bu hem kaynakları korumak ve hem de küçük teknoloji şirketlerinin aynı seviyedeki müdahalecilikle engellenmemesini sağlamak amacı gütmektedir. Küresel teknoloji şirketleri, bu yüzyıl gelişmeye devam ettiği için hiç şüphesiz daha büyük oyuncular olacak ve onların düzenlenmesine yönelik mantıklı politikalar bunun dünya çapında bir iyilik gücü olarak ortaya çıkmasına yardımcı olacak.