Afrika'dan Floyd'un ölümü nedeniyle kınama

Afrika'dan Floyd'un ölümü nedeniyle kınama

Afrika Birliği ve bazı Afrikalı ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesini kınadı.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki, George Floyd cinayetini kınayarak, "Afrika kökenli Amerikan vatandaşlara karşı ayrımcılığı" kabul etmediklerini vurguladı. Moussa Faki, ABD yönetimini ırk ayrımcılığını ortadan kaldırmaya ve azınlıkların yasal haklarını korumak için daha çok çaba göstermeye çağırdıklarını dile getirdi.

Namibya Başbakan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler ve İş Birliği Bakanı Netumbo Nandi-Ndaitwah da dün konuyla ilişkili açıklamalarda bulundu.

Netumbo Nandi-Ndaitwah, insanlığa karşı bir suç olarak nitelendirdiği ırkçılığın dünyanın hiçbir bir yerinde veya hiçbir toplumda var olmaması gerektiğini belirterek, Washington'a tüm ABD vatandaşlarının meşru haklarını ve haysiyetini koruma, özellikle Afrika kökenli Amerikalılara ve diğer azınlıklara saygı gösterilmesi için her türlü gayreti gösterme çağrısında bulundu.

Güney Afrika'da iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) tarafından önceki gün yapılan açıklamada ise ABD'de siyahilere yönelik saygısızlığın "tehlikeli bir düzeye ulaştığına" dikkat çekildi. ABD'de polis şiddetinin siyahilerin ölümüne yol açtığı vakaların sık sık yaşandığı ve bu durumun endişe verici olduğu vurgulanan açıklamada, "ABD ırk ayrımını yıkalı 70 yıl oldu. Ancak insanlar hâlen ten renkleri nedeniyle öldürülüyorlar." ifadesine yer verildi.