Afrika Birliği: Şiddet ve yoksulluk Afrika'nın ilerlemesini engelliyor

Afrika Birliği: Şiddet ve yoksulluk Afrika'nın ilerlemesini engelliyor

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, kıta genelinde kaydedilen önemli gelişmelere rağmen yoksulluk, şiddet ve yönetimlerdeki eksiklikler nedeniyle Afrika'nın ilerleyemediğini belirtti.

Muhammed, Afrika Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, "Kıtada siyasi, ekonomik ve sosyal alanda ilerlemeler yaşanıyor ancak bu durum, dehşet verici eksiklikleri gizleyemez." ifadesini kullandı.

Kıtada yaşanan büyük sorunların geleceğe dair belirsizlikler oluşturduğuna işaret eden Muhammed, "Şiddet ve yoksulluk, Afrika'nın ilerlemesini engelliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Muhammed, terörizmin, seçim sonrası krizlerin, kabile ve dini çatışmaların Afrika'yı kalıcı olarak kuşatmış durumda olduğunu, bu sorunların çözümüne yönelik imkân ve ümidin halen bulunduğunu kaydetti.

Afrika Birliği'nin (AfB) kuruluş yıl dönümüne tekabül eden 25 Mayıs günü, Afrika halklarının yabancı hakimiyetinden ve sömürgesinden kurtulma kararlılığını anımsamak amacıyla 1963'ten bu yana "Afrika Günü" olarak kutlanıyor.