Afganistan'da bayram ateşkesi

Afganistan'da bayram ateşkesi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Afganistan Sorunu Özel Temsilcisi Zalmay Halizad, Afganistan hükümeti ve Taliban'ın Ramazan Bayramı sırasında ateşkes uygulama kararını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Halizad, dün sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, iki tarafın diğer aktif adımları atarak, karşılıklı olarak tutukluları serbest bırakması ve iç uzlaşma takvimini belirlemesi gerektiğini belirtti.

Taliban örgütü de dün bir açıklama yaparak, Ramazan Bayramı sırasında 3 gün süreyle ateşkes uygulamayı kararlaştırdığını ilan etti.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani bu gelişmeyi olumlu karşıladı ve güvenlik birliklerinin de 3 günlük ateşkes uygulayacağını dile getirdi. Gani, güvenlik birliklerinin sadece saldırıya uğramaları halinde kendilerini savunma önlemleri alacaklarını sözlerine ekledi.

ABD yönetimi ile Afganistan'daki Taliban gücü arasında 29 Şubat'ta barış anlaşması imzalanmıştı.

Taliban, kendi üyeleri ve El Kaide dahil diğer örgütlerin mensuplarının Afganistan'da ABD ve müttefiklerinin güvenliğini tehdit etmeyeceği sözü verdi. Ancak Taliban'ın güvenlik birliklerine saldırıları durmadı. 13 Mayıs'ta Gani, Taliban dahil silahlı güçlere karşı yeniden operasyon başlatılması talimatı verdi.