“Açık Semalar Antlaşması'ndan çekilmek yasal prosedürlere aykırı”

“Açık Semalar Antlaşması'ndan çekilmek yasal prosedürlere aykırı”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Dışişleri ve Askeri Komisyon Başkanları dün ABD hükümetinin Açık Semalar Antlaşması'ndan çekilmesinin yasal prosedürleri ihlâl ettiği eleştirisinde bulunarak, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper'e bununla ilgili açıklama yapmaları talebinde bulundu.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve Askeri Komisyon Başkanı Adam Smith, aynı gün Pompeo ve Esper'e yazdıkları mektuplarda, Trump'ın Açık Semalar Antlaşması'ndan çekilme kararını antlaşmanın taraflarına bildirmeden önce kongreye haber vermediğine işaret ederek bunun geçen yılın sonunda yürürlüğe giren 2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nı (NDAA) doğrudan ihlâl ettiğini dile getirdiler.

Söz konusu yasa tasarısı uyarınca, Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı, ABD'nin bir geri çekilme bildirimi göndermeden 120 gün önce kongreye bilgi vermek zorunda.

İki Demokrat Partili başkan, Pompeo ve Esper'den bu yasa dışı davranış hakkında açıklama isterken, hükümetin ilgili yasalara uyması gerektiğini vurguladı.

İki başkan ayrıca mektuplarda Trump'ın antlaşmadan çekilme davranışına karşı çıkarak bunun ABD'nin NATO ve Trans-Atlantik ilişkilerdeki liderlik gücünü olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Pompeo, 21 Mayıs'ta Dışişleri Bakanlığının bir açıklamasında Rusya'yı Açık Semalar Antlaşması'nı ihlâl etmekle suçladı, ayrıca ABD'nin imzalayanlara geri çekilme bildirimi sunacağını ve 6 ay sonra resmi olarak antlaşmadan çekileceğini belirtti.