ABD'yi durgunluğa sürükleyen “anlaşma sanatı”

ABD'yi durgunluğa sürükleyen “anlaşma sanatı”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, geçmişte söylediği sözlerin hatalı olduğunu anlaması ile küçük bir tebriki hak edebilir. İlk defa ABD'nin resesyona girme korkusundan vazgeçmek yerine, Çin'e uyguladığı ticari baskıların ülkesi için olumsuz ekonomik sonuçlar doğurduğunu kabul etti.

Donald Trump, salı günü yaptığı açıklamada, "Ülkemiz için iyi ya da kötü olsun, kısa vadede böyle bir şeyin yapılması gerekiyor." diyerek Çin'i üzerindeki planlarını haklı çıkarmaya çalıştı. Bazı şeyleri yapmasının "zorunluluk" olduğunu söyleyen Trump, "Çin ile bu duruma gelmeseydim hayatım çok daha kolay olurdu. Ama yapmayı seviyorum çünkü yapmak zorunda kaldım." dedi.

Trump'ın söylemleri "ticaret savaşlarının kazanması kolay" bir çatışma olmadığını bir kez daha ortaya çıkardı. Trump, söz konusu ticari gerginliklerin ABD'yi durgunluğa sürükleyebileceğinden endişe duyarken, daha farklı kötü ekonomi senaryoları ile karşı karşıya kalabilir.

ABD Ulusal Ekonomi Birliği tarafından pazartesi günü yayınlanan bir ankete göre, ekonomistlerin çoğunluğu önümüzdeki iki yıl içinde ABD'de durgunluk beklerken, Federal Rezerv yetkilileri ülkenin gayri safi yurt içi hasılalarının bu yıl yüzde 2'ye düşeceğini tahmin ediyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki artan gerilimlerin etkisi elbette kendi sınırlarının çok ötesine geçiyor.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Vali Philip Lowe'ye göre, Çin-ABD ticaret savaşı küresel ekonomik istikrar için en büyük risk. Sydney Morning Herald gazetesi Lowe'nin, ticaret anlaşmazlığının küresel yatırımları, ücretleri ve ekonomik büyümeyi zedelediğini söylediğini bildirdi. Mayıs ayında Uluslararası Para Fonu (IMF) ise erken bir uyarıda bulunarak söz konusu ticari çatışmaların küresel büyümeyi "tehlikeye sokacağının" altını çizdi.

Ancak tüm olumsuz sonuçlara rağmen, ABD lideri Çin'i ABD'nin tüm sıkıntılarından sorumlu tutarak Çin mallarına uyguladığı ağır tarifeleri rasyonelleştirmeye çalıştı. Çin-ABD ticaret ilişkilerinin yıllar boyunca her iki tarafa da fayda sağladığı gün yüzüne çıkmış durumda. İhtilafların sadece el sıkışma değil eşitlik ve karşılıklı saygıya dayalı görüşmeler ile giderileceği aşikâr.

Baskıyı maksimize etmek Trump'ın anlaşma sanatının bir parçası olabilir. Lakin, ticaret savaşları ikinci yılını doldururken, Washington tarafındaki gerçeklerle yüzleşme duruşu boşa çekilen bir küreğin kanıtı oldu.

Ticari görüşmelerin ilerleyebilmesi için ABD'nin samimiyet göstererek somut adımlar atması gerekiyor.

Kaynak: China Daily