“ABD'nin Xinjiang iddiası, siyasi ön yargı ve yalanlarla dolu”

“ABD'nin Xinjiang iddiası, siyasi ön yargı ve yalanlarla dolu”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Pompeo son günlerde Xinjiang'la ilgili haberlere göre bölgede ciddi insan hakları ihlalleri olduğunu, Çin hükümetinin rastgele tutuklanan kişileri serbest bırakması gerektiğini ve birçok azınlık etnik grubun eziyet altında tutulduğunu iddia etti.

Pompeo'nun iddiasına Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugünkü olağan basın toplantısında, söz konusu iddianın siyasi ön yargı ve yalanlarla dolu olduğunu, ABD'nin terörle mücadele ve aşırıcılığı giderme konusundaki çifte standardını yansıttığını belirtti.

Geng Shuang, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde etnik, din ve insan hakları sorunlarının mevcut olmadığını, yerel yönetimin aldığı tedbirlerin terörle mücadele ve aşırıcılığı gidermeyi amaçladığını söyledi.

Geng, Çin hükümetinin Uygurlar dâhil tüm azınlık etnik grupların aralarında bulunduğu Çin vatandaşlarının dini inanç özgürlüğünü yasalara göre güvence altına aldığına dikkat çekerek, objektif tavırda olan tüm yabancıların Xinjiang'ı ziyaret etmelerinin olumlu karşılandığını dile getirdi.

Sözcü Geng Shuang ayrıca, Xinjiang meselesinin Çin'in içişi olduğunu, Çin karşıtı güçlerin müdahale etmesine asla izin verilmeyeceğini yineledi. Geng, Xinjiang'ın daha güzel hale getirileceğini de sözlerine ekledi.

Sözcü Geng Shuang basın toplantısında "Çin'in Avustralya'nın işlerine müdahale ettiği" iddiasını da çürüttü.

Sözde "Çin'in müdahalesi" iddiası Avustralya'da çok tartışılıyor. Eski Başbakanı Kevin Michael Rudd, "olası yabancı müdahaleyi önleme" çabasının rasyonel olmayan Çin karşıtı siyasi zulüm haline dönüştürülmemesi gerektiğini bildirdi.

Sağduyulu şahsiyetlerin sesinin olumlu karşılandığına işaret eden Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin'in öteden beri "Barış içinde bir arada yaşamanın 5 ilkesi" temelinde yabancı ülkelerle ilişkileri geliştirdiğini, hiçbir zaman içişlerine karışmadığını, her ülkenin kendi koşullarına göre kalkınma yolunu seçmesi gerektiği görüşünde olduğunu kaydetti.

Geng Shuang, Avustralya'ya "hiçbir durumda herhangi bir bahaneyle başka bir ülkenin içişlerine karışmayacaklarına dair açıklama yapıp yapamayacakları" sorusunu yöneltti.

Sözcü, Avustralya'da bazı unsurların asılsız şekilde Çin'i karalamasına Çin'in kararlılıkla karşı çıktığını söyledi.