ABD'nin verdiği zarar büyük

ABD'nin verdiği zarar büyük

On yıllardır olmasa bile yıllardır kötü bir hâl alan özel idari bölgenin ekonomisi ve işsizliği, Hong Kong'un geçim sorunlarına odaklanmasını hiç bu kadar kaçınılmaz kılmamıştı.

Yeni koronavirüs salgını, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'e karşı yürüttüğü ticaret savaşının ve muhalefet kampının şiddetli maskaralıklarının Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin ekonomisi ile insanların geçim kaynaklarına hâlihazırda verdiği ciddi zararı artırdı.

Ekonomi, bir yıl öncesine göre ikinci çeyrekte yüzde 9 küçüldü, bu, yıldan yıla daralmanın birbirini izleyen dördüncü çeyreği ve işsizlik oranı yüzde 6,1 ile on yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, işsiz bırakılan veya genel orandan yaklaşık sekiz kat daha fazla yetersiz istihdam edilmiş kişilerle birlikte özellikle düşük gelirliler sert etkilendi.

Belki işsizlik oranı, Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti mali sübvansiyonları dağıtarak iflas ve işten çıkarma dalgasını hafifletmeye yardım etmemiş olsaydı, beklenmedik bir seviyeye yükselebilirdi.

HONG KONG'DA EKONOMİK FAALİYETLER NORMALE DÖNMELİ

Yıllık araştırmaya göre, Hong Kong'da ikamet edenlerin ruh sağlığı, sosyal kargaşa ve salgının insanların zihninde yer ettiği bu dönemde tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. Mali stresin, Hong Kongluları psikolojik sağlıklarının bozulmasına katkıda bulunduğu şüphe götürmez.

Hong Kong, ekonomik faaliyetler normale dönene kadar bu düşmanlardan kurtulamayacak. Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin, merkezi hükümetin yardımıyla salgını kontrol altına almak için iddialı bir evrensel topluluk testi programını uygulamaya teşvik eden bu üzücü sosyoekonomik durumla başa çıkılmasına acil ihtiyaç vardır.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi, acılarından en kötü etkilenenlerin umutsuzluğuna rağmen, virüsün bulaştığı ancak belirtileri göstermeyen kişileri tespit ederek, bulaşı ağını kesme girişimi, muhalefet kampı tarafından baltalandı. Muhalefet kampının programın etkinliğiyle ilgili söylenti çıkarması sonucu birçok bölge sakini testi yapmaktan caydırıldı. Siyasi fanatikler, "birlikte yanma" taktiklerini evrensel test programına dâhil ederek, toplumun refahı pahasına kendi gündemlerini takip etme kararlılıklarını bir kez daha gösterdiler. Bazı Hong Kong sakinleri için bir ölüm kalım meselesi olabilecek testlerin bile, bu siyasi aşırılık yanlılarının kötülüklerinden kurtulmamış olması, onların kinlerini ve ön yargılarını şımartmak için her türlü çabayı göstereceklerini gösteriyor.

Bu militanların yaymayı umduğu "birlikte yanma salgını", şimdiye kadar Hong Kong'a yapılan en zararlı lanettir.

Kaynak: China Daily