ABD'nin suçlama oyunu kime yarayacak?

ABD'nin suçlama oyunu kime yarayacak?

Daily Beast ve Bloomberg isimli internet siteleri cumartesi günü yaptıkları haberde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Konseyi'nin, yeni tip koronavirüs nedeniyle Çin hükümetinin dünyayı bilgilendirmek geciktiği yönünde bir suçlama kampanyasına hazırlandığı duyurdu.

Daily Beast sitesi ayrıca Ulusal Güvenlik Konseyi'nin plan uyarınca Dışişleri Bakanlığı yetkililerini bilgilendirdiğini aktardı. ABD merkezli yayın organına konuşan bir yetkili "Bu mesajları basın toplantıları ve televizyon kanalları da dâhil olmak üzere mümkün olan her şekilde göndermemiz isteniyor." açıklamasını yaptı.

ABD'nin Çin'e karşı bir kamuoyu savaşı başlattığı artık açık ve net.

AĞIR DURUMA AĞIR SORULAR

ABD'deki yeni tip koronavirüs salgını son derece ağır ve bu kampanyanın amacı da kamuoyunun dikkatlerini mümkün olduğunca başka yere çekmek. ABD hükümetine birkaç soru sormak istiyoruz:

Birincisi, durum gerçekten böyle mi? Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Konseyi'nin endişesi hâlâ Çin'i şeytanlaştırmak mı? Koronavirüs insanlığın ortak düşmanıdır. ABD neden Çin'i mahkum etmeye bu kadar hevesli? ABD'nin bu tutuklu arzusu virüse karşı savaşmakta bir fayda sağlayacak mı?

İkincisi bilim insanlarının yanıtlaması gereken virüsün ilk ne zaman ve nasıl enfeksiyon etkisi gösterdiği yönündeki sorulara ABD neden ısrarla müdahil olmak istiyor. Bilimsel verilerin yokluğunda ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) açıklamalarını itibarsızlaştırmak nereye varacak? ABD Başkanı Donald Trump yeniden seçilme arzusu ve süreci kötü yönettiği gerçeği arasında bir bağlantı var mı?

BU SAVAŞI YALNIZ KAZANILMAZ

Üçüncüsü, hızla yayılan koronavirüs pandemisi uluslararası sistemi yok etmekte ve birçok ülkede insani felaketlere neden olmaktadır. Çin ve ABD arasındaki işbirliği küresel virüs savaşına destek olurken ikisi arasındaki mevcut bölünme uluslararası iş birliğini daha da zayıflatacak. ABD ayrıca salgıyla başa çıkmak için büyük bir baskı ile karşı karşıya. Tek bir ülke bu savaşı kazanamaz. ABD'nin Çin'i sürecin dışına itmek istemesi uluslararası kamuoyuna nasıl bir fayda sağlayacak?

Dördüncüsü, Trump "U dönüşü" yapana kadar Çin'in salgınla ve veri paylaşımını övüyordu. Şimdi ne oldu da Amerika, Çin'i suçlamaya çalışıyor ve dahası küçümsüyor?  Kendi ülkesinde kendi beceriksizliğini neden ırkçılık yaparak kapatmaya çalışıyor? Çin'in başarılarını tüm dünya konuşuyor ve öğrenmeye çalışıyor. Washington'ın "suçlama oyununa" gerçekten kim inanacak?

WASHINGTON'A AÇIK ÇAĞRI

Pandemi insanların tahminlerinin ötesinde büyüyor. Çin yerel olarak yeni tip koronavirüsü kontrol altına alsa da dışarından gelen vakalar ekonominin yeniden normale dönmesini engelliyor. Çin tüm dünyayı etkisi altına alan salgınla mücadeleden korkmuyor ancak hepimiz refahı ve sorumluluğu paylaşmak zorundayız.

ABD'yi jeopolitiği bir kenara bırakmaya ve ölümcül virüsle mücadelede Çin ile birlikte çalışmaya çağırıyoruz. Elbette bunun için Washington'ın Çin politikasını yeniden gözden geçirmesi gerekecek.

Kaynak: Global Times