ABD'nin sözde barış planına İran'dan ilk tepki

ABD'nin sözde barış planına İran'dan ilk tepki

Washington yönetiminin hazırladığı sözde barış planına Tahran'dan ilk tepki İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin danışmanı Hüsameddin Aşina'dan geldi.

İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanlığını da yürüten Aşina, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın önerisini, ABD ve siyonist rejim arasında bir anlaşma olarak niteleyerek, "Bu bir barış ve refah planı değil, dayatma ve yaptırım planıdır." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin bu adımla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararlarını tek taraflı şekilde ihlal ettiğini vurgulayan Aşina, "Filistin'de yeni bir intifada bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Sözde barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini ifade eden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etmişti.

Netanyahu ise planı "İsrail için çok büyük ve tarihi bir kazanım." diye nitelendirmişti.