“ABD'nin savunma bütçesi, Rusya'nın bütçesinin 16 kat üstünde”

“ABD'nin savunma bütçesi, Rusya'nın bütçesinin 16 kat üstünde”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) 2020 savunma bütçesinin, Rus savunma bütçesinin 16 kat üzerinde olduğunu söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığında her yıl düzenlenen ve savunma alanındaki çalışmaların değerlendirildiği toplantıda konuşan Şoygu, "ABD'nin 220 savunma bütçesi ilk kez 750 milyar dolara yaklaşıyor. Bu, tüm dünya ülkelerinin toplam savunma bütçesiyle kıyaslanabilecek seviyede, Rusya'nın bütçesinin ise 16 kat üzerinde." dedi.  

Şoygu, diğer ülkelerin savunma harcamalarının artması nedeniyle Rusya'nın en çok savunma harcaması yapan ülkeler sıralamasında gerilediğini belirtti.

Rus Savunma Bakanı, "2018 yılında 7. sıradaydık, bu yıl 8. olduk. Gelecek yıl 9. sıraya gerileyeceğiz. Ancak bu sırada birlikleri yeni silahlarla donatma, modern askeri altyapılar kurma ve askerlerin sosyal güvenlik sorunlarını çözme konusunda yakalanan tempoyu koruyoruz." diye konuştu.

Şoygu, Rusya'nın birliklerini silahlanma yarışına girmeden ancak mevcut tehditleri dikkate alarak yeniden silahlandırdığının altını çizdi.

Bu arada Şoygu, Avangard hipersonik kanatlı planörlü stratejik füze sistemleriyle donatılan ilk alayın bu hafta göreve başlayacağını ifade etti.

Kaynak: Sputnik Türkiye