ABD'nin provokasyonları Güney Çin Denizi'nde suları ısındırıyor

ABD'nin provokasyonları Güney Çin Denizi'nde suları ısındırıyor

Geçen ayın başından bu yana Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Güney Çin Denizi'ndeki gerilimi artırmaya devam ediyor. Haziran ayında ABD uçak gemisi grupları, Covid-19 salgınından etkilenmenin ardından bölgede yeniden konuşlandırıldı. ABD ve Japonya haziran ayı sonunda Güney Çin Denizi'nde ortak askeri tatbikatlar gerçekleştirdi. 4 Temmuz'dan bu yana ABD ordusu, Çin'in Xisha Adaları etrafındaki tatbikatları arasında USS Nimitz ve USS Ronald Reagan uçak gemilerini görevlendirdi.

Güney Çin Denizi, Çin-ABD çatışması için bir "dönüm noktası" haline gelecek mi?

Güney Çin Denizi'ndeki Çin-ABD rekabeti endişe vericidir. İki ülke arasındaki stratejik rekabet Soğuk Savaş'tan bu yana en kötü durumda. Amerika'daki salgın patlak verdikten sonra, ABD ordusu Güney Çin Denizi'nde operasyonlarını artırdı ve Çin-ABD deniz rekabetini yeni seviyelere taşıdı. Son zamanlarda, birkaç gün boyunca beş ABD askeri keşif uçağı Güney Çin'in Guangdong Eyaletine yakın uçtu. ABD, haziran ayında Güney Çin Denizi çevresinde üç ABD nükleer motorlu uçak gemisi konuşlandırdı.

Statüko göz önüne alındığında, iki tarafın çatışabileceği en az iki olası senaryo vardır.

Birincisi, ABD'nin sürekli provokasyonları ve tehditleri altında, Çin'in Washington'un daha tehlikeli askeri taktiklere başvurmasına neden olabilecek karşı önlemlerini yükseltmekten başka seçeneğinin olmaması.

İkincisi, Çin ile ABD müttefiklerinin (Vietnam, Filipinler ve Malezya gibi) tartışmalı sulardaki kontrol ve kaynak geliştirme konusunda bir çatışma olursa, Washington onlara destek sağlayacak. Bu durum ya ikili anlaşmalar yüzünden ya da kendi motivasyonları dışında gelişebilir. Her iki durumda da, Çin ile ABD arasında doğrudan askeri çatışmalar tetiklenebilir.

TRUMP YÖNETEMİ BÖLGESEL GERGİNLİKLERDEN YARARLANMAK İSTİYOR

Önceki gerilimlerle karşılaştırıldığında, Trump yönetiminin öngörülemeyen tek taraflılığı ve maceracılığı, Çin ile ABD arasında Güney Çin Denizi'ndeki çelişkileri hızlandırdı. ABD ayrıca Güney Çin Denizi'ndeki askeri gücünü ve yeteneklerini müttefiklerine göstermeyi amaçlıyor.

Çin ile ABD arasında askeri çatışmalar başladığında, iki büyük ABD müttefiki olarak Tokyo ve Canberra, destekleyici askeri eylemlerle Washington'a destek sunacaklar. Vietnam Güney Çin Denizi'ndeki faydalarını en üst düzeye çıkarmak için ABD ile birlikte olacak. Aradaki fark, Vietnam'ın Çin-Vietnam ilişkilerinin önemini dikkate alıp askeri operasyonlara katılmaktan kaçınabilmesidir. Ancak Hanoi, Cam Ranh Koyu'nu ABD ordusuna açabilir.

Buna rağmen ABD müttefikleri ve ortakları, bölgesel güvenlik ortamının kötüleşmesi ve Güney Çin Denizi'nde Çin-ABD çatışmasıyla sonuçlanabilecek potansiyel kayıplarla ilgili endişelere sahip. ABD ordusu tarafından kışkırtılan provokasyonlar ve baskı karşısında Çin, savaş alanlarını güçlendirebilir, konuşlandırmasını geliştirebilir ve askeri gücünü daha da gösterebilir. Bu, ulusal güvenliğini korumak ve Asya-Pasifik bölgesindeki dengeyi sağlamak için gerekli olacaktır.

Kaynak: Global Times