ABD'nin kirli oyunları ticari markalara zarar veremeyecek

ABD'nin kirli oyunları ticari markalara zarar veremeyecek

Reuters'a göre, Çin'in önde gelen yonga üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corporation'ın (SMIC) "Çin ordusuyla ilişkisi inceleniyor" ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ticari kara listesine eklenebilir. SMIC cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Çin ordusuyla hiçbir ilişkisi olmadığını" ve ürünlerinin "yalnızca sivil ve ticari son kullanıcılar için olduğunu" vurgulayan bir bildiri yayınladı.

ABD, SMIC'yi kara liste tehdidi ile test ediyor. SMIC, bir kısmı yabancı ülkelerden olan hissedarları ile 2000 yılında kuruldu. ABD şimdiye kadar kara listesine 300'den fazla Çinli kuruluşu yerleştirdi ve belli ki bu listeyi Çinli yüksek teknoloji şirketlerini çökertmek için daha geniş bir şekilde kullanmayı planlıyor. Dolayısıyla ABD'nin SMIC'i yeni bir hedef olarak seçmesi şaşırtıcı değil.

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla Çinli teknoloji şirketi ZTE'yi baskı altına aldığı 2018'den bu yana daha az hukuki desteğe ihtiyaç duyarak yaptırımlar uyguluyor. Sözde ulusal güvenlik ve insan hakları, Çinli şirketleri kara listesine eklemek için gerekçe olarak kullanılıyor. Çin'in araştırma, geliştirme ve yüksek teknolojili ürünlerin üretimini felç etmek, ABD'nin Çinli işletmeleri sınırlamak için nihai hedefi haline geldi.

YAPTIRIMLAR GELİŞİMİ HEDEFLİYOR

ABD yaptırımları farklı Çinli şirketlerde farklı kayıplara neden oluyor. Washington, tek bir varlık listesiyle tüm Çin yüksek teknoloji şirketlerini öldüremez. Ancak aynı zamanda yaptırımlar bazı şirketler için zorluklara neden oldu. Bu koşullar altında, ilgili Çin işletmelerinin, kendi durumlarına göre kendi çıkarlarına en yararlı olduğunu düşündükleri şekilde yanıt vermeleri gerektiğine inanılmaktadır. Bu onların hakkı. Çinli yüksek teknoloji şirketleri, Çin-ABD stratejik rekabetinde dezavantajlı bir konumda.

Çinli şirketlerin genel kalkınma hedefleri, Çin'in ulusal kalkınmasıyla tutarlıdır. Ancak hayatta kalma ve gelişme, işletmelerin mevcut karmaşık ortamda ulaşması gereken temel hedeflerdir. Çin'in ABD'nin stratejik zorluklarıyla başa çıkması için temel çözümün güçlenmek olduğu sık sık söylenirken, ülkeyi daha güçlü hale getirmenin anahtarının işletmeleri güçlendirmek olduğu söyleniyor. Çin'in küresel tedarik zincirindeki konumu, ancak şirketlerini tek tek geliştirerek kademeli olarak iyileştirilebilir. Çin-ABD rekabetinin bu turunda en büyük yükü Çinli şirketler taşımak zorunda kaldı.

Kaynak: Global Times