ABD'nin izinden gitmek kazandırmayacak

ABD'nin izinden gitmek kazandırmayacak

İngiltere basını 6 Temmuz'da Başbakan Boris Johnson'ın Huawei hakkındaki kararını ön saylara taşıdı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bazı kesimler Huawei ile bozulacak anlaşmalar için sevinç gösterilerinde bulundu. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından yönlendirilen ana akım medya bu hamle ile ülkenin ekonomik ve teknolojik açıdan doğacak olumsuzluklarının sonuçlarını kabul ediyor.

Bu hamle İngiltere'yi daha iyi hale getirmeyecek. Bunun yerine, vergi mükellefi bazı şirketlerin milyarlarca dolar zararına neden olacak. Pazarın boyutunu azaltacak, maliyetleri artıracak ve İngiltere'yi önde gelen teknolojiden uzaklaştıracak. Daha da önemlisi İngiltere'yi başka bir büyük ekonomik güçten uzaklaştıracak. Bu bir kaybet-kaybet senaryosu olarak adlandırılabilir.

Huawei, 15 yıldır Birleşik Krallık'ın telekomünikasyon ağlarında yer aldı, 2005'te Vodafone ve BT ile ilk anlaşmalarını imzaladı. Amerika Birleşik Devletleri'nin şirketi hedef alan acımasız zorbalığının, 14-15 yıllık piyasa katılımını bir çırpıda son erdirmesi düşünüldüğünde İngiltere her açıdan kaybeden olmaya mahkum.

TUTARSIZ POLİTİKALAR

Buna karşılık, Boris Johnson ve İngiliz güvenlik hizmetlerinin şirketin bir tehdit olduğu iddiasına katılmadıklarını söylüyordu. Boris Johnson, İngiltere'nin mümkün olan en iyi teknolojiye erişmesini istediğini ve taahhütlerini ihlal etmek istemediğini belirtmişti.

Söz konusu adımın İngiltere'ye maliyeti yüksek olacaktır. Guardian'da değinilen bir çalışma, Huawei'in yasaklanması ardından mükelleflere doğacak borcun beş milyar dolar amal olabileceğini ve ülkenin 5G'ye geçişini 18 aya kadar geciktirebileceğinin altı çizildi.

Ancak daha uzun vadeli sonuçlar da söz konusu. Belirli bir pazardaki en ucuz ve en etkili satıcıyı keserek, o piyasayı zorla daraltır ve fiyatları artırırsınız. Huawei ile şekillenmiş internet piyasası yok edilecek ve sonuç olarak ülke içinde daha pahalı internet fiyatlarına yol açacak. Huawei, sadece Ericsson ve Nokia'dan daha uygun maliyetli değil, aynı zamanda ürünün kalitesinde de daha iyiydi.

SIFIR TOPLAMLI BİR OYUNA GİRİLDİ

Böyle bir hareketin jeopolitik sonuçları da Birleşik Krallık'ın zararına olacaktır. Londra, hem Avrupa Birliği (AB) hem de Çin'den aynı anda uzaklaşıyor. İngiliz hükümetin Covid-19 krizini haksız bir şekilde "Çin suçlama oyununa" yol açan politikalarına katılımı ayrı bir yüzleşmesi doğuracak.

Bir bütün olarak, "Huawei sorunu" tamamen mantıktan yoksun bırakılan bir konu haline geldi. Küresel ölçekte son derece organize ve politik olarak motive olmuş bir yapılanma ile karalanmak istenen şirket kendini daha da geliştirmeye devam edecek.

Bunu kendileri fark etmeyebilirler, ancak İngiliz vergi mükellefleri ve tüketicileri şüphesiz Irak Savaşı'ndan bu yana en cesur propaganda ile kandırılmış ve yenilgiye uğratılmış oldular.

Kaynak: CGTN