ABD'nin Hong Kong kartı kaybettirdi

ABD'nin Hong Kong kartı kaybettirdi

Çin için sorun çıkarmanın Donald Trump yönetiminin varlık nedeni olduğu göz önüne alındığında, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki ulusal güvenliği koruma çabalarını kötü yorumlaması şaşırtıcı değil.

Çünkü Çin'in Hong Kong'da kargaşaya neden olmayı amaçlayan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi Çin'e karşı her istediğini yapma hakkını kendine mubah görüyor. Başka bir ülkenin iç işlerine karışmak en sevdikleri oyun.

Hong Kong Çin'in devredilemez bir parçasıdır. Çin'in, kendi topraklarını, bazı radikal isyancılar ve yabancı destekçileri ile ayrılıkçılık, terörizm ve anarşi tehditlerinden koruma hakkına sahip olmadığı yönünde yapılan açıklamaların tamamı sadece safsata. Bununla birlikte, ABD yönetimi, ulusal güvenlik yasalarının gayet mantıklı şekilde düzenlenmiş olduğunu gizleme adına olayı çarpıtma ile lekelemeye çalışıyor.

Donald Trump, düzenlediği basın toplantısında, "Hong Kong'un ABD nezdindeki özel statüsünü kaldırıyoruz. Çin, ABD'ye yıllarca milyarlarca dolarlık zarar verdi." dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ABD vatandaşlarını Hong Kong'dan korkutmak amacıyla şehri ziyaret ederken gözetim ve tutuklama tehdidi konusunda uyarmaya başlayacağını söyledi.

SERMAYE ÇIKARLARI RAHATSIZ

Ancak 1300'den fazla ABD şirketi Hong Kong'da faaliyet gösteriyor ve ABD'de yaklaşık 100 bin kişilik istihdam sağlıyor, bu da bir av tüfeğini kendi ayağına patlatmaya benziyor. Yine de, ABD yönetimi hâlâ Çin'in yasama hareketini Çin'e daha fazla saldırmak için bir bahane olarak kullanmaya kararlı.

Trump mevzuatın "Hong Kong halkı için bir trajedi" olduğunu iddia etse de, Hong Kong ve halkı için trajedi olan şey kentteki şiddetin teşvik edilmesi olmuştur.

Çin'in merkezi hükümetinin eylemlerinden ziyade, ABD yönetiminin ve diğer yabancı şirketlerin Hong Kong üzerinden iş yapıp yapmayacağı daha fazla konuşulması gereken bir konu olacak. ABD'li şirketler şimdiden Trump'ın bu adımlarından rahatsız oldu. Trump yaklaşan seçimlerde sermaye sahiplerinin oylarını unutmamalı.

Kaynak: China Daily