ABD'nin her hamlesi kendine zarar veriyor

ABD'nin her hamlesi kendine zarar veriyor

Çin'in yerel yarı iletken endüstrisi uluslararası tüketicilere bir alternatif sunarak piyasanın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümetinin kaprislerini önleyecektir. Çin'in yarı iletken üretimi için gereken nadir toprak metallerinin yanı sıra yonga tasarımcılarında da sıkıntısı bulunmuyor. Bu bolluk, tedarik zincirinde bir üst el sağlar.

Tüm bunlar Huawei tarafından algılanan bir güvenlik tehdidine karşı ortaya çıkan gerçeklerdir. Ancak buradaki çarpıcı nokta, Trump yönetiminin kanıt bile paylaşmadan Huawei'yi suçlama arzusudur. Bu endişelerin transatlantik ortakları tarafından paylaşılmamasının nedeni de budur. Almanya, Fransa ve Hollanda liderleri, Donald Trump'ın liderliğini takip etme planları olmadığını söyledi.

Taiwan Yarı iletken Üretim Şirketi (TSMC) ABD tarafından yarı yolda bırakıldı. ABD Ticaret Bakanlığı Çin telekomünikasyon şirketi Huawei'ye karşı yeni kısıtlamalar getirdi ve ABD tarafından üretilen teknoloji ve yazılımları kullanan tüm şirketlerin yarı iletkenler ve Huawei'ye parça satmasını yasakladı.

ABD'de, Amerikan şirketleri Çinli şirketlere karşı maliyet avantajını uzun zamandır kaybetti. Çin dışında ürün üretmek de mümkün değil. Şimdi Huawei gibi rakiplerin yükselişiyle birlikte, nitel avantajı da kaybediyorlar. Bu, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan eylemin arkasındaki nedenlere dair bir ipucu sunuyor.

KAYBEDEN HUAWEI DEĞİL ABD OLDU

Huawei için sorun yaratmak, aslında Covid-19 kaynaklı kayıplarla boğulmuş ABD'li işletmeler için daha büyük sorunlar yaratıyor. Geçen yıl, Huawei'ye uygulanan ilk yaptırım turu ABD'li tedarikçileri milyarlarca dolar olarak tahmin edilen kayıplara yol açtı. Bu durum Washington'a şikâyet mektupları gönderilmesinin zeminini oluşturdu. Öte yandan Huawei, 2019'daki toplam satışlarında yüzde 19 artışla daha güçlü bir yenilenme yaşadı.

Çin hükümeti ABD'nin "ihracat kontrollerinin kötüye kullanılmasına" kesinlikle karşı çıkmıştı. Bu, piyasa ilkelerinin ihlali ve temel uluslararası ekonomik ve ticari kurallara uyulmaması olarak nitelendirdi. Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Çin'in Çinli firmaların meşru çıkarlarını savunmak için gerekli önlemleri alacağını söyledi.

Trump yönetiminin çok taraflılığa karşı gösterdiği düşmanlık sadece Çin'i etkilemiyor. Geçen yıl ortaya çıkan tarife savaşı, ABD'nin kendi şirketlerinin ellerindeki en büyük pazarı kaybetme riskini de ortaya çıkarıyor.

Kaynak: CGTN