ABD'nin “fentanil” suçlamaları asılsız

ABD'nin “fentanil” suçlamaları asılsız

Çin Dışişleri Bakanlığı, Washington'un Çin'in fentanilin ABD'ye kaçak yollardan sokulmasını önlemediği suçlamalarına tepki gösterdi.

Günlük basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, "Çin hükümeti, öteden beri uyuşturucuyla mücadeleye büyük önem veriyor, bu sorun karşısında sıfır tolerans gösteriyor ve fentanil kullanımına ciddi kontroller uyguluyor. 1 Mayıs'ta Çin hükümeti fentanil kullanımını tamamen kontrol altına aldı. Bu, Çin hükümetinin, halkın can güvenliğini ve sağlığını koruma kararlılığını yansıtıyor." diye konuştu.

Sözcü, yılın başından bu yana Çin'de herhangi bir yasa dışı fentanil üretimi ya da satışı vakasına rastlanmadığını da belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre, yılın ilk 3 ayında ABD Gümrük ve Sınır Koruma İdaresi, toplam 12 vakada, Çin'den kaçırılan 290 gram fentanil ele geçirildi. İdarenin, yılın ikinci çeyreğinde ise 5 kilogram fentanile el koyduğu açıklandı.

Washington'un suçlamalarının asılsız olduğuna dikkat çeken sözcü, Çin'de yasal şekilde faaliyet gösteren fabrikalarca üretilen fentanillerin hiçbir zaman ABD'ye sızmadığını, yasa dışı kaçakçılık vakalarının ise iki ülkedeki suçluların iş birliğiyle gerçekleştirildiğini ve bahsi geçen miktarın da çok sınırlı olduğunu dile getirdi.

Çinli sözcü, ABD'deki fentanil krizinin bu ülkede yaygın görülen, reçeteye tabi ağrı kesicilerin kötüye kullanılmasından kaynaklandığını, sorunun çözümü için ABD yönetiminin kendi işini daha iyi yapması gerektiğini vurguladı.

Sözcü Geng Shuang, fentanilin satışının ve kötüye kullanılmasının uluslararası bir sorun olduğuna ve çözüm için tüm ülkelerin ortak çabasının gerektiğine işaret ederek, Çin'in ABD dâhil tüm ülkelerle bu alandaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, basın toplantısında ayrıca ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi (BRI) ile ilgili konuşmasını da değerlendirdi.

Bolton, Ukrayna ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ve bu kapsamdaki yatırımlarıyla "ekonomik yayılmacılık" peşinde olduğunu iddia etmiş, Çin yatırımlarının getirebileceği riskler konusunda ABD'nin dost ve ortaklarını uyaracaklarını kaydetmişti.

Sözcü Geng Shuang, Bolton'un Kuşak ve Yol iş birliğini karalama ve Çin ile diğer ülkeler arasındaki ilişkileri kışkırtma girişimine kararlılıkla karşı çıktıklarını belirtti.

ABD'deki bazı kişilerce izlenen "Önce Amerika" yaklaşımından farklı olarak, Çin'in Kuşak ve Yol'un inşası için Ukrayna dâhil olmak üzere 160 ülke ve uluslararası örgütle istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri temelinde iş birliği gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Sözcü, ilgili ülkelerin somut olgulara dayanarak kendi çıkarlarına uyan seçimleri yapacaklarını sözlerine ekledi.