ABD'nin DSÖ ile ilişkilerini sonlandırmasına tepkiler sürüyor

ABD'nin DSÖ ile ilişkilerini sonlandırmasına tepkiler sürüyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ilişkilerini sonlandırdığı yönündeki açıklamasına farklı ülkelerdeki yetkili ve uzmanlardan tepkiler gelmeye devam ediyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Trump'un DSÖ ile ilişkileri kesme kararını ''yanlış dönemde verilen yanlış bir mesaj" olarak niteledi. Covid-19 salgınıyla mücadelede küresel iş birliğinin çok önemli olduğunun altını çizen Heiko Maas, BM'nin ve tüm ülkelerin birlik hâlinde hareket etmesi, DSÖ'nün de süreçte merkezi bir rol üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod da 31 Mayıs'ta verdiği demeçte, "Güçlü, aktif ve etkili bir DSÖ'ye ihtiyacımız var. Salgın pandemiye dönüştüğü için daha sıkı bir küresel iş birliği hayati önem taşıyor.'' ifadelerini kullandı.

ABD'nin DSÖ'den çekilme kararının çeşitli hastalıklara karşı yürütülen küresel mücadeleye zarar vereceğine işaret eden Kofod, ülkesinin bu durumdan kaygılı olduğunu, Washington'dan salgınla mücadele konusunda sorumlu bir tutum sergilemesini istediklerini belirtti.

Öte yandan, İngiliz Nature dergisinde yayımlanan makalede, DSÖ benzeri bir kuruluşun koordine etmemesi durumunda küresel sağlık alanında daha fazla kaosun ortaya çıkacağı vurgulandı.