ABD'nin Çin Donanması korkusu raporlarına yansıdı

ABD'nin Çin Donanması korkusu raporlarına yansıdı

Pentagon Çin'in askeri gücü hakkındaki son raporunda, "Çin Halk Cumhuriyeti, 350 gemi ve denizaltıdan oluşan savaş gücüyle dünyanın en büyük donanmasına sahip" satırlarına yer verildi.

Bu ifade, sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) süredir devam eden "Çin tehdidi" teorisinde, Çin donanmasına ait gemilerin niteliklerinden ziyade yalnızca niceliğini vurgulamaktadır. Bu, bir ülkenin askeri gücünü ölçmek için savunulamaz bir standarttır.

ABD'li savunma yetkilisi Chad Sbragia salı günü, Çin'in Güney Çin Denizi'nde son zamanlarda yaptığı orta menzilli füzeleri deneme atışını eleştirerek, bunu Çin'e karşı koymak için bir gereklilik olarak nitelendirdi.

ABD, Güney Çin Denizi'ndeki askeri varlığını artırmaya devam ederek, daha geniş çaplı askeri tatbikatlar düzenlemek ve özellikle Xisha ile Nansha Adaları çevresinde görünmeye devam edecek gibi. Ayrıca ABD, bölgedeki daha fazla ülkeyi Çin karşıtı bir ittifak olarak daha fazla ortak askeri tatbikat düzenlemeye dâhil etmek için bir sonraki adım olarak "Asya NATO'su" oluşturmaya hazırlanacak. Ancak bunun için donanmanın iyi bir yönetime ihtiyacı var. ABD artık böyle bir yönetim kapasitesinden yoksun.

USS Roosevelt uçak gemisinde Covid-19 enfeksiyonu ve temmuz ayında USS Bonhomme Richard donanma gemisinde ve amfibi saldırı gemisi USS Kearsarge'de meydana gelen yangın kazaları, ABD ordusunda ciddi yönetim sorunları olduğunu ortaya çıkardı. Temel sorun, orduda örgütsel disiplinin olmamasıdır. Bu, ABD'nin savaş ve lojistik kapasitesini ciddi şekilde etkileyecektir.

ABD ORDUSU GERÇEKTEN HALK KURTULUŞ ORDUSU İLE YÜZLEŞEBİLİR Mİ?

ABD askeri gücü zaten küçümsenemez. Fakat, ABD ordusu Çin veya Rusya gibi rakiplerine karşı gerçekten yeterli hazırlıklar yapmadığı için gerçek kapasitesinde bazı eksiklikler olduğunu da netleştirilmeli. Bu anlamda ABD ordusu, Çin veya Rusya ile yüzleşmek istiyorsa gereken yeteneklerini gösterecek mi?

Bölge dışında bir ülke olarak ABD'nin Güney Çin Denizi ve Çin'i çevreleyen diğer sularda en büyük sorun yaratıcısı olduğuna şüphe yok. Sözde dünya polisi olan ABD, dünya barışını ve istikrarını korumak yerine harap ediyor. Bu, ulusal çıkarları ile uyumludur. Ne de olsa dünyanın en büyük silah satıcısı.

Bununla birlikte Halk Kurutuluş Ordusu (HKO), HKO Roket Kuvveti, Donanma ve Hava Kuvvetleri tarafından çok yönlü yaklaşımlarla uçak gemisi operasyonlarını gerçekleştirmeye hazırdır. Çin'in DF-26 füzeleri, Guam'daki ABD askeri üssüne ulaşabilecek bir menzil ile hassas saldırılar gerçekleştirebilir. HKO'nun Çin kıyılarındaki ABD uçak gemilerinden gelen tehditlerle başa çıkmak için yeterli kapasiteye sahip olduğunu bilinmekte.

ABD ordusu, HKO'nun tehdit edilemeyeceğinin ve Çin'in temel ulusal çıkarlarının sorgulanamayacağının farkında olmalıdır. HKO ulusunu korumak adına her türlü adımı atmaya daima hazırdır.

Kaynak: China Daily