ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Halilzad Pakistan'a gitti

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Halilzad Pakistan'a gitti

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Pakistan'ın başkenti İslamabad'ı ziyaret etti.

ABD'nin İslamabad Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Halilzad'ın İslamabad ziyaretinde Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavid Bajva ile bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada, "Halilzad, ABD'nin Afgan barış sürecini ilerletmek için süregelen çabalarını görüşürken, Afgan taraflar arasındaki müzakerelerin derhal başlaması, şiddetin azaltılması yönünde baskı yapması için Pakistan'dan destek istedi." ifadelerine yer verildi.

Halilzad'ın, ayrıca ocak sonunda Afganistan'da kaçırıldığı söylenen Amerikan vatandaşı Mark Frerichs'in serbest bırakılmasını sağlamak için de İslamabad'ın yardımını istediği belirtilen açıklamada, Pakistanlı askeri yetkililerin, ABD'nin çabalarına desteğini yinelediği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığından hafta içinde yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin Afganistan Uzlaşısından Sorumlu Özel Temsilcisi Büyükelçi Halilzad'ın, Afganistan barış görüşmeleri kapsamında Katar, Hindistan ve Pakistan'a gitmek üzere ABD'den ayrıldığı bildirilmişti.

Açıklamada, "Büyükelçi Halilzad, yaptığı ziyaretlerde şiddetin bir an önce azaltılması, Afgan içi müzakerelerin başlaması adına hızlandırılmış zaman çizelgesi ve Afganistan'daki Kovid-19 salgını ile mücadelede iş birliği çağrısında bulunacak." bilgisi aktarılmıştı.

Halilzad ile Taliban Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Berader, 7 Mayıs'ta Katar'da "barış sürecinin gidişatını" ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirmişti.