ABD'nin Açık Semalar Antlaşması'ndan çıkmasına dünyadan tepki

ABD'nin Açık Semalar Antlaşması'ndan çıkmasına dünyadan tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Açık Semalar Anlaşması'ndan (ASA) çekilme kararını Çin'in üzüntüyle karşıladığını belirtti.

Zhao Lijian dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin girişiminin, son zamanlarda bir dizi anlaşmayı ihlâl eden eylemlerine neden olan soğuk savaş zihniyetinin, "Önce Amerika" sloganı altındaki tek taraflılık yaklaşımının ve uluslararası taahhütleri ihlâl etmesinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Zhao Lijian, ABD'nin ASA'dan çekilme kararının, hem bölgeler arası ve ülkeler arası askeri güvene ve şeffaflığa hem de ilgili bölgelerdeki güvenlik ve istikrarın korunmasına zarar vererek uluslararası silah kontrolü ve silahsızlanma sürecini engelleyeceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov aynı gün yaptığı açıklamada, ülkesinin ASA konusunda ABD'yle diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu, ama bunu Washington'un ileri sürdüğü "kesinlikle kabul edilemez" şartlarda yapmayacağını belirtti.

Belçika, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç ve Çekya da ortak bir yazılı açıklama yaparak, ABD'nin ASA'ndan çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını duyurdu.

Açıklamada, "Anlaşma, Avro-Atlantik bölgesinde güvenlik ve şeffaflığı artırmak için imzalanmış, güven inşasına önemli katkılar sağlamıştır." ifadeleri kullanıldı.

"Açık Semalar Anlaşması'nı uygulamaya devam edeceğiz." mesajı verilen açıklamada, ABD'nin çekilme işlemlerinin 6 ay süreceğine dikkat çekildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması'ndan çekileceklerini açıklamıştı.