ABD'li yazar Mario Cavalo'nun Xinjiang açıklaması

ABD'li yazar Mario Cavalo'nun Xinjiang açıklaması

Mario Cavalo, Çin ve Küreselleşme Merkezi'nin kıdemli üyelerinden biri. Aynı zamanda yazar olan Cavalo, "Xinjiang: Kötü soykırım, mavi gökler ve Santa Claus" ("Xinjiang: Evil genocide, blue skies & Santa Claus") başlıklı bir videoda Xinjiang hakkındaki görüşlerini aktardı.

"Nüfus kontrolü", "dini özgürlüğe sınırlamalar", "mecburi çalışma" ve "toplanma kampları"... bunlar Xinjiang'daki gerçekler mi?

Mario Cavalo, bunların sadece Batılıların Xinjiang meselesi üzerinde başlattığı propaganda kampanyası ve dedikodular olduğunu vurguladı. Cavalo'ya göre, bunlar akıl ve gerçek ürünü değil, yalan ve hatalardır.

Video şöyle başladı:

"Bir zamanlar Xinjiang'daki Uygur Müslümanlar'dan sorumlu şeytan bir kurt vardı. Bu kötü kurt, çocukların bildiği, kötü kurtların yaptığını yaptı. Onlar dedi ki, 'ben derin bir nefes alacağım ve evlerinizi devireceğim sarışın kızlar. Mutluluğunuz veya kültürünüz umurumda değil.'"

Cavalo, hikâyesine şöyle devam etti:

"Şimdi akıllı bir akreple ilgili hikâyeye geçelim. Bir akrep, bir kurbağanın kendisini taşıyarak bir deryayı geçmesine izin verdi. Ancak deryanın ortasında akrep kurbağayı öldürdü."

Cavalo, Xinjiang ve Çin'le ilgili haber yapan Batılı gazetecileri kurt ve akreplere benzeterek onların ilgi odağının sadece kendi ön yargıları ve siyasi yalanlarda olduğuna dikkat çekti. İşte bunlar, onların Çin'e davet edilmemesinin nedenidir.

Cavalo, videosunda Başkan Trump ve onun Çin karşıtı kuduruk destekleyicilerinden bahsederek Cumhuriyetçi Parti'nin seçim stratejisinin parçası olarak Çin'i eleştirmenin seçimleri kazanmanın bir hamlesi olduğunu hatırlattı ve birkaç iddiayı sıraladı: "Çin, salgını ABD'ye yaydı", "Çin'in konsoloslukları üniversite öğrencilerinden oluşan gizli bir ajan ağı tesis etti", "Xinjiang'da insan hakları ihlalleri çok yaygındır" vs...

Cavalo, ana akım medyada geniş yer verilen sözde bir "uzman araştırmacıyı" değerlendirdi. Cavalo, onun isminin önemli olmadığına, çünkü Xinjiang'da hiç bulunmadığına dikkat çekti.

Cavalo, adı geçen araştırmacının raporunda Hoan ilçesindeki doğum oranındaki hızlı azalışla ilgili gerçek dışı bir haber bulunduğunu belirtti. Cavalo, Uygur milliyetinin doğum oranının Han milliyetinin 2,5 misline denk geldiğini, ayrıca aynı dönemde Hotan'daki Han milliyetinin doğum oranında da hızlı azalış yaşandığını kaydetti. Cavalo, adı geçen araştırmacıya neden Han milliyetiyle ilgili kısmı yayınlamadığı sorusunu yöneltti.

Xinjiang'ın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) son yıllarda artışı korudu. 2018 yılında Xinjiang'daki 21 havaalanında 33 milyon yolcu taşındı. Uygur milliyetinin nüfusu bir misli arttı ve eskiye göre daha müreffeh bir yaşama kavuştu. Düşük doğum oranı dünyanın diğer bölgeleriyle aynı seviyede. Buna rağmen, geçen birkaç yılda üniversiteler ve diğer araştırma kuruluşlarına giren öğrencilerin oranı yüzde 50 arttı. Cavalo, Xinjiang'daki gerçek durumu paylaştıktan sonra bir soru daha sordu: Bu, bir kültürel soykırıma benziyor mu?

Cavalo, Xinjiang'daki Müslümanların dini özgürlüğünü merak edenlere gerçekleri ve rakamlar aktardı; Xinjiang'da 20 binden fazla cami bulunuyor. Yoksul Uygur ailelerde çocuklar ve suçlular bile eğitim almalılar, bu tıpkı Avrupa ve ABD'de çocukların okula gitmelerinin istenmesi gibi çok normaldir.

Cavalo, Batılı medyanın halkı bir çocuk gibi sayma hamlesi olduğunu ifade etti.

Cavalo, bir Santa Claus hikâyesini anlattı:

"Santa Claus bir erkek çocuğa göğün mavi olduğunu anlattı. Ancak araştırmacı ve akrep çocuğun yanına gelip 'Bir dakika, Santa Claus gerçek değil, bu nedenle gök mavi değil.' dediler. İşte aynı şey sizlere yapılıyor. Yarı gerçeği, yarı yalanı sergiliyorlar. Santa gerçek değil, ancak evet, gök mavidir. Diğerlerini anlatmayı durdurun."

Bir videoda gözü kapatılan 300 suçlunun Hotan hapishanesinden bir tren istasyonuna gönderildiği gösteriliyor. Cavalo, bu videonun daha fazla bilgi aktarmamasına rağmen eleştirilmesini kınadı.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Ömer Kanat, bir toplantıda kendisine yönetilen "toplama kamplarında tutuklanan 1 mlyon masum Uygur" rakamının nereden geldiği sorusuna, "Ah, um, Batılı medya bize bu sayıları verdi... tam sayısını bilmiyoruz" diye cevap verdi. Cavalo bu durumu "Şaşırtıcı" bulduğunu söyledi.

Cavalo, akıl ve gerçeğin bir propaganda kampanyası olmadığını, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Müslümanların yaşamının tarihin en iyi döneminde bulunduğunu belirtti. Cavalo, isterse Pompeo'nun da Xinjiang'a gidip durumu kendi gözüyle inceleyebileceğini, zaten Pompeo'nun bölgeye davetli olduğunu hatırlattı.