ABD'li sanayi derneklerinden ticaret savaşı uyarısı

ABD'li sanayi derneklerinden ticaret savaşı uyarısı

ABD'li sanayi dernekleri, Çin ile yaşanan ticari anlaşmazlıkların tırmanmasının, ülkedeki ilgili sektörler ve işletmeler ile tüketicilere zarar vereceği uyarısında bulundu.

ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant, ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlıkların tırmanmasının ülke ekonomisine büyük baskı getirdiğine işaret ederek, iki hükümeti müzakere masasına dönerek bir anlaşmaya varmaya çağırdı.

ABD-Çin Ticaret Konseyi tarafından yapılan açıklamada da ABD'deki ilgili sektörler ve işletmeler ile ABD'li tüketicilerin, gerginliğin artmasından zarar göreceği kaydedildi.

Açıklamada, daha fazla hasara yol açmadan ek tarife uygulamalarına son verilmesi, iki ülkenin de çıkarlarına uyan bir anlaşmaya varılması için çaba harcanması gerektiği belirtildi.

Diğer yandan, Amerikan Petrol Enstitüsü (API), giderek tırmanan ticari anlaşmazlıkların, ABD'deki enerji sektörüne ve tüketicilere zarar verdiğini açıkladı. API'nın açıklamasında, anlaşmazlıkların bedelinin ABD'li işletmeler ve aileler tarafından ödeneceği kaydedildi.

Association of Global Automakers CEO'su John Bozella da iki ülkenin karşılıklı aldığı ek tarife tedbirlerinin, ABD'nin otomotiv sektörünü ve bu alandaki istihdamı kötü etkilediğini dile getirdi.

Yüzlerce sanayi derneğini temsil eden Amerikan Serbest Ticaret Birliği tarafından yapılan açıklamada da çiftliklerin iflas ve sözleşme ihlali oranlarının yükselmesiyle tarım ürünlerinin fiyatlarının düştüğü ifade edildi. Açıklamada, ticaret savaşının ABD'li çiftçilere getirdiği "acıların" her geçen gün arttığı vurgulandı.