ABD'li politikacılar Çin karşıtlığına devam ediyor

ABD'li politikacılar Çin karşıtlığına devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Taiwan adasındaki Amerikan Enstitüsü müdürünün "Özel Yetkili Büyükelçi" olarak atanmasını öneren bir yasa tasarını onaya sundu. Kararın Senato tarafından da onaylanması gerekecek.

Temsilciler Meclisi'nin iki üyesi, açıkça tasarıyı attı. ABD yönetimi Çin'in iç işlerine müdahale etmek ve sorunlar yaratmak için benzer tasarıları Senato'dan geçirmişti.

ABD'NİN TAIWAN ADASI TAKINTISI

Artık profesyoneller bile, Taiwan ile ilgili kaç yasanın ABD tarafından onaylandığını takip etmekte zorlanıyor. Bu günlerde, Çin karşıtı yasa tasarıları genellikle Kongre'deki büyük çoğunluklardan geçerek, gündem maddesi haline geliyor.

ABD yönetiminin Taiwan üzerinden yeni provokasyon planları yaratmak istediği ortada. Fakat, Beijing'i hedef alan her adımda Çin'in oynayacak çok daha fazla kartı mevcut. Bu tür yasa tasarıları ciddi gerilimlere yol açarak ABD-Çin ilişkilerini tehlikeye sokuyor.

TAIWAN ADASI ABD'NİN EMELLERİNE ALET OLMAYACAK

ABD, Taiwan'ı Çin'e karşı bir silah olarak kullanmaya çalışsa da başarılı olamayacak. Çin ulusal çıkarlarını korumak için Taiwan Boğazları'nda gereken güvenlik önlemlerini elden bırakmayacak. ABD Taiwan Adası üzerinde salam politikası (Uluslararası ilişkileri parça parça ele alarak uzun vadede sonuca ulaştırma) uygulamak istese de hedefine ulaşamıyor.

ABD Kongresi'nin gelecekte nasıl bir Çin-ABD ilişkileri beklediği merak konusu. Söz konusu adımlar ile olumlu bir yere varılamayacağı aşikâr. Mevcut Taiwan yönetiminin ABD ile kapalı kapılar ardında yürüttüğü görüşmeler Çin ile Taiwan arasındaki sorunları çözmeyecektir.

Kaynak: Global Times