“ABD'li işletmeler, Çin piyasasına hâlâ iyimser bakıyor”

“ABD'li işletmeler, Çin piyasasına hâlâ iyimser bakıyor”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)-Çin İş Konseyi tarafından dün yayımlanan Çin'deki iş ortamına dair raporda, ABD'li işletmelerin Çin'in önümüzdeki beş yıla dair görünümüne iyimser baktıklarına işaret edildi.

Rapora göre, Covid-19 salgını döneminde ABD ile Çin arasındaki ilişkilerde dalgalanmalar ortaya çıkmasına rağmen, Çin'de faaliyet gösteren ABD'li işletmeler Çin piyasasını terk etmedi.

Raporda, ankete katılan ABD'li işletmelere göre bu yılki en büyük iki tehdidin "ABD-Çin ilişkileri" ve "Covid-19 salgınının etkileri" olduğu belirtildi.

Rapor, ayrıca iki ülke arasındaki ilişkilerin son üç yıldır Çin'deki ABD'li işletmelerin "en büyük kaygısı" konumunda bulunduğunu da gösterdi.

İstikrarlı ve yapıcı ikili ilişkilerin, ABD-Çin İş Konseyi ve üye işletmeler için büyük önem taşıdığına işaret edilen rapora göre, ankete katılan işletmelerden yüzde 86'sı, gergin durumdaki ikili ticari ilişkilerin Çin'deki işlerini olumsuz etki ettiğini düşünüyor.

ABD-Çin İş Konseyi Başkanı Craig Allen, "ABD ile Çin arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırımlar, ABD için yaklaşık 2 milyon 600 bin kişiye istihdam yarattı. Önümüzdeki birkaç yıl için istihdamı artıracak, taraflar arasında diğer alanlardaki ihtilafları da azaltacak çözümler bulmamız gerekiyor." dedi.

ABD'li işletmelerin iki ülke arasında imzalanan birinci faz ticaret anlaşmasının sonuçlarından faydalandıklarına işaret eden Allen, "Ticaret müzakerelerinde ikinci faz anlaşmaya varılması için öncelikle birinci faz anlaşma başarıyla hayata geçirilmeli." diye konuştu.