ABD'li ekonomistler: Birinci faz anlaşma küresel ekonomiye de yararlı

ABD'li ekonomistler: Birinci faz anlaşma küresel ekonomiye de yararlı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)-Çin birinci faz ticaret anlaşması dün Beyaz Saray'da imzalandı. ABD'li ekonomistler anlaşmanın küresel ekonomiye de fayda sağlayacağı yönünde görüş bildirdi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Başbakan Yardımcısı Liu He ile ABD Başkanı Donald Trump tarafından anlaşmanın ilk aşamasında imzalar atıldı.

Çin adına ticaret müzakerelerini yürüten Başbakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Liu He, Çin ve ABD'nin genel durum perspektifinden hareket ederek anlaşmazlıkları kontrol altına aldıklarını söyledi. Liu, varılan birinci faz anlaşmanın hem Çin'e ve ABD'ye hem de tüm dünyaya yarar getireceğini söyledi.

Çin ve ABD arasında dün imzalanan ve çifte kazanç getirecek birinci faz ticaret anlaşması ABD'li iş çevresinde olumlu karşılandı.

Amerikan ekonomist David Paul Goldman, anlaşmanın mevcut ticari sürtüşmeyi yumuşatacağını, sadece ABD ve Çin'e değil, küresel ekonomik büyümeye de yararlı olacağını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

"Anlaşma sayesinde belirsizlikler azalacak, yatırım ortamı iyileşecek. Dolayısıyla ABD'nin sanayi ve imalat sektörleri yavaş yavaş canlanabilir. Bu durum aynı şekilde Almanya, Japonya ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) gibi mal ihracatı odaklı ülkelerde de önemli oranda etki yaratacak."

ABD-Çin İş Konseyi Başkanı Craig Allen ise, dün imzalanan anlaşmanın hem iki ülkenin halklarına hem de tüm dünyanın gelişmesine yardımcı olacağı kanısında. Allen konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

"ABD ve Çin'in birinci faz ticaret anlaşmasına imza atmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Beni bilhassa mutlu eden bir nokta, bu anlaşmanın hem Beijing'e hem de Washington'a faydalı olması. İki taraf da bu anlaşmadan kazanç sağlayacaktır."

"Küresel büyüme oranı konusunda daha iyimseriz"

JP Morgan Başekonomisti Bruce Kasman, 2020 yılında küresel ekonomik gidişatın birinci faz ticaret anlaşmasıyla gelen iyimserlik sayesinde daha iyi gelişeceği kanısında. Anlaşmanın iş dünyasına olumlu etki yapacağını ifade eden Kasman, şuna işaret etti:

"2020'ye dair küresel büyüme beklentisini belirlerken, başlıca endişe ve riskler azaldığı için daha iyimser bir tutumla hareket edebiliriz."

Öte yandan, ABD-Çin İş Konseyi Başkanı Craig Allen birinci faz anlaşmanın, ABD ve Çin'e fikrî mülkiyet haklarının korunması, finansal hizmetler ve tarım gibi alanlarda etki getireceğini söyledi. Allen, anlaşmanın ABD-Çin ilişkilerinin iyileşmesine yardımcı olacağına ve iki ülke arasında daha sağlam bir ekonomik ve ticari bağlantının kurulmasına temel hazırladığına dikkat çekti.

New York Brooklyn Belediyesi Başkanı Eric Adams ise birinci faz ticaret anlaşmasının imzalanmasını, ABD ve Çin'in ortaklık ilişkilerini normalleştiren ilk adım olarak niteledi. Adams, "ABD ile Çin arasındaki ticari sürtüşme biterse iki taraf da kazanacak. Zaten ticari sürtüşmelerin galibi yoktur. ABD ve Çin halkları tüm bunların yakında biteceğine inanıyor. Tekrar iyi ticaret ortakları olacağız." dedi.

Adams ile hemfikir olan Craig Allen, ABD-Çin ilişkilerinin iyi seyrinin iki ülkenin gelişmesine ve tüm dünyaya faydalı olduğunu vurguladı. Ticari sürtüşme dolayısıyla büyük baskı altında bulunan iki ülkenin artık yapıcı bir döneme girmesi gerektiğini dile getiren Allen, ABD-Çin ilişkilerinde karşılıklı yarar ve ortak kazanç temelinde istikrarın korunması gerektiğini sözlerine ekledi.