ABD'den Irak'a “İran yaptırımlarında geçici muafiyet”

ABD'den Irak'a “İran yaptırımlarında geçici muafiyet”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, İran'dan gaz ve elektrik ithal etmesi konusunda Irak'a geçici süreliğine muafiyet uygulanacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, alınan karara ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlantılı bazı birey ve kuruluşların Irak'ın elektrik konusunda İran'a bağımlı olmasından çıkar sağladığı belirtildi.

Irak'a 30 günlük bir muafiyet uygulanacağı ifade edilen açıklamada, bu ülkeye İran'dan elektrik ithalatıyla ilgili finansal işlemlerde bulunmasına izin verileceği kaydedildi.

Açıklamada, "ABD'nin bugün işleme koyduğu bu muafiyetin amacı, Irak halkının acil enerji ihtiyaçlarını karşılamaktır." ifadesine yer verildi.

20 KİŞİ VE KURUM YAPTIRIM LİSTESİNE EKLENDİ

Irak'ın egemenliğini ihlal ederek Irak ekonomisini, Irak Devrim Muhafızları Ordusuna para aktarmak için kullandığı belirtilen 20 kişi ve kurumun yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

Açıklamada, söz konusu kişi ve kuruluşların İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Ketaib Hizbullah ve Asaib ehl el Hak gibi terör örgütlerine finansal destek sağladığı ve Irak hükümetinin enerji alanında verdiği bağımsızlaşma çabalarını baltalayan zararlı faaliyetlerde bulunduğu aktarıldı.