ABD'deki Çinliler neden siyahların eylemine mesafeli?

ABD'deki Çinliler neden siyahların eylemine mesafeli?

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) polis şiddetine karşı protestolar ülkenin dört bir yanına yayıldı. Kendilerini ilgilendirmeyen konularda seslerini fazla yükseltmeyen Amerika'daki Çinliler bile sistematik ırkçılık ile ilgili tartışmalara katılıyorlar.

George Floyd'un öldürülmesi ile birlikte Amerika'da siyahların maruz kaldığı ırkçılık tüm dünyanın ilgisini çekse de burada yaşayan Çinliler benzer şekilde acılar çekiyordu. Yeni tip koronavirüs ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıkça "Çin virüsü" olarak etiketlendi. Mart ayında Amerika'daki Çinliler kendileri korumak için maske taktıkları zaman fiziksel ve sözlü olarak saldırılara maruz kaldılar.

ÇİNLİ GENCİN MEKTUBU BEKLEDİĞİ YANITI ALAMADI

Son olayların ardından Amerika'daki Çin toplumu polisin vahşi eylemleri ve sistematik ırkçılıkla mücadelede siyahlar ile empati kurmuş olmalı. Bununla birlikte Amerika'da yaşayan birçok genç Çinli eylemlere katılıp "Siyahların Yaşamı Değerlidir" hareketini desteklerken bu gençler aile büyüklerini ya da arkadaşlarını azınlıkların uğradığı adaletsizliğe karşı harekete geçirmekte genellikle zorlandılar.

Amerika doğumlu genç bir Çinli öğrenci Yale'de kendi "ebeveynlerine ve toplumuna" dönük kaleme aldığı mektupta "Siyahların Yaşamı Değerlidir" hareketine destek çağrısı yaptı. Buna karşın yaşlı Çinliler bu gencin Amerika'daki liberal kolej eğitimi nedeniyle beyninin yıkandığını düşündü. Bununla birlikte, bir grup genç New York'un "Chinatown" bölgesinde "Siyahların Yaşamı Değerlidir" hareketine destek için çıkartmalar dağıttığı zaman buradaki 20 dükkânın yarısından azı bu etiketleri vitrinlerine asmayı kabul etti.

SOSYAL MEDYADA HARARETLİ TARTIŞMALAR

Çin'in en popüler sosyal medya platformu olan WeChat'te tartışmalar çoğu zaman çirkin bir hâl aldı ve protestolara eşlik eden yağma eylemleri sert bir şekilde eleştirildi. Hatta kimi zaman ince örtülü ırkçı yorumlar bile yayıldı.

Devam eden eylemlerin özel olarak polis reformu getireceği ve büyük şehirlerdeki ticaret ile yaşam güvenliğini azaltacağı yönündeki endişeler tepkileri tetiklese de ortaya çıkan tablo Çinli ve siyah topluluklar arasındaki karmaşık ilişkiyi de yansıtıyor.

GEÇMİŞTE DAYANIŞMA EN ÜST SEVİYEDEYDİ

20. yüzyılın ikinci yarısının sonlarındaki sivil hak hareketleri zamanında Amerika'daki Asyalı ve siyah topluluklar birlikte mücadele ettiler. Çin ve Amerikalı ünlü aktivist Grace Lee Boggs, 1950'li yıllarda siyahi James Boggs ile evlendi ve bu ikisi hayatları boyunca mücadele ettiler. Benzer şekilde Çinli olan Vincent Chin iki beyaz tarafından öldürüldüğü zaman da ülke çapında siyahiler dayanışma göstermişti. Buna karşın geçen yıllarda Çinli ve siyahi topluluklar arasında güvensizlik meydana geldi. Zira sayısı giderek artan Çinli göçmenlerden bazıları geleneksel olarak Çinlilerin olduğu bölgelerden ziyade siyahlara yakın bölgelerde dükkanlar açmaya başlamıştı.

2000'li yılların başında aralarında Çinli kargo çalışanlarının bulunduğu kişilerin siyahların çoğunluk olduğu bölgelerde öldürülmesi de taraflar arasındaki güvensizliği artırdı. Buna ek olarak Çinli dükkân sahipleri ve siyahi müşteriler arasında kültürel farklılıklardan dolayı tansiyonun kimi zaman yükseldiği de not edilmeli. Tüm bu yaşananlar siyah ve Çinli insanların incinmesine yol açtı ve hâlihazırda kötüleşen duruma tuz biber ekti.

Amerika'da insanlar genellikle birbirinin bakış açısını değerlendirmeden ırkçılık anlatısının tuzağına düşüyor. Oysa bu tür anlatılara yatkın olmak ve sürüklenmek mevcut gerilimleri çok daha kötü hale getirebilir.

Kaynak: Global Times