ABD'de salgın şiddetini artırıyor

ABD'de salgın şiddetini artırıyor

Her yaz Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi üyeleri seçim bölgelerine dönerek kampanyanlar düzenler. Bu yıl temmuz ayından itibaren ABD Kongresi İşçi Bayramı haftası ardından oturumlara geri dönmedi. Bununla birlikte, ABD Kongresi pandeminin yol açtığı acil konuların ele alınması konusunda zaten geride kaldı. Kongre, üyeleri Washington'dan ayrıldığından dolayı yasama olmayacağından, bu sonbaharda ABD'de daha fazla kaos görebiliriz.

Sadece beş hafta daha uzatılan Maaş Koruma Programı (PPP) ve işsizlik ödeneği en acil olan yasama ihtiyaçları arasında. Düşük gelirli ve işsizler için en acımasız işten çıkarma yasağı 25 Temmuz'da sona ereceğinden, kitlesel işten çıkarmalar temmuz ayı sonlarında başlayacak ve kiracıları devam eden bir salgının yanında evsizliğe itecek. California ve New York gibi bazı şehirler ve eyaletler işten çıkarma yasağını uzattı, ancak federal korumanın gecikmesi diğer eyaletlerde felaketle sonuçlanabilir.

Örneğin, Teksas eyalet çapında tahliye moratoryum kararlarının uzatılmasını bekleniyor. Bu nedenle, en kötü Covid-19 Teksas tarihinin en zor günlerini getiriyor olabilir. Donald Trump'ın umurunda olmasa da, haziran ayında ABD'nin işsizlik oranı yüzde 11,1 oranından yüksek seyretti.

Bazıları, CARES (Koronadan Korunma ve Yardım) Yasası kapsamındaki istihdam yardımının çok cömert olduğunu savunuyor. Devlet işsizlik sigortasının yanı sıra, federal hükümet pandemi nedeniyle işini kaybeden adaylar için haftada 600 dolar maaş veriyor.

İŞSİZLİK VE COVID-19 PENÇESİNDE

Kira ve işsizlik koruması sona erdiğinde, Amerikalılar işlerini kaybederken sağlık sigortasını kaybetmiş olacak. Milyonlarca Amerikalı kira ödemek için yeterli işsizlik maaşı alamayabilir. Bu da onları Covid-19'un korkunç ellerine bırakacak. Yakında işten çıkarılacak veya işini kaybedenlere büyük ölçüde yardımcı olabilecek bir yol, hem Kongre hem de Başkan Trump tarafından vaat edilen ikinci bir teşvik paketi turu ile sağlanmak isteniyor.

4 Temmuz tatillerinden önce Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, "Temmuz ayında ikinci teşvik paketi hakkında son bir karar vereceğiz. Sanırım bu sorunu çözmek için tam doğru zaman." dedi.

Hayır. Aslında çok geç olacak.

Senato 20 Temmuz'a kadar görevde olmayacak. Ya da, Senato mayıs ayında oylamadan geçen ve şu anda Mitch McConnell'in masasında olan Sağlık ve Ekonomik İyileşme Acil Durum Çözümleri Yasası (HEROES Yasası) için oy kullanabilir. HEROES Yasası sadece Amerikalıların barınma yardımı ve uzatılmış işsizlik ödeneği gibi acil ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, afet yardımı ve öğrenci kredisi affedilmesi gibi konuları da kapsıyor.

Ne yazık ki, HEROES Yasası da Amerikalılara bu salgında yardımcı olabilecek bir politika değil. ABD hükümetinin bir an önce daha geniş kapsamlı planlar ile salgını kontrol altına alıp ekonomisini daha sonra canlandırması gerekecek.

Kaynak: CGTN