ABD yönetimi mücadeleyi baltalarken Çin çözüm sunuyor

ABD yönetimi mücadeleyi baltalarken Çin çözüm sunuyor

Birkaç aydır, dünya belki de son zamanlarda yaşanan en kötü krizlerden birine şahit oldu. Kimse hayatlarımızın normale dönmesinin ne kadar süreceğini bilmiyor. Belki de hiçbir şey asla normale dönmeyebilir çünkü yeni koronavirüs pandemisi yaşayış biçimimizi yeniden tanımladı. En önemlisi, insan olarak birbirimizle nasıl ilişki kurmamız gerektiğini hatırlattı. 

Salgının ölçeğine göre, düzgün bir şekilde ele alınmadıkça büyüklüğünün artacağı kesindir. Uzun vadede sağlık sistemlerine daha fazla baskı uygulayacak. Dünyadaki eşitsizliği ve dışlanmayı derinleştirecektir. 

Önümüzdeki tehlike ve belirsizlikleri, özellikle gelişmekte olan ülkeleri hesaba katarak Çin'in Dünya Sağlık Asamblesi'nde (DSA) yol gösterici bir konum aldığını görmek cesaret vericidir. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yaptığı konuşmada, gelişmekte olan ülkelere, özellikle Afrika'ya sağlık uzmanları ve tıbbi malzeme göndermenin yanı sıra yeni koronavirüsü engellemek için 2 milyar dolar daha bağışta bulunacağını söyledi. 

Çin'in, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın izlediği yolla zıt bir şekilde kontrast oluşturan hastalığı kontrol etme adımları takdir kazanıyor. Trump, nisan ayında DSÖ'ye Amerikan finansmanını kesmenin yanı sıra, zamanının çoğunu Çin'i suçlamaya adamış politikasına devam etmesi küresel mücadeleye hiçbir şey kazandırmıyor. 

ABD KÜRESEL MÜCADELEYE ZARAR VERİYOR 

Tüm dünya, yeni koronavirüs karmaşasından kurtulmak için Dünya Sağlık Örgütü'nü yakından takip ederken, Trump Beyaz Saray'daki gazetecilere virüsten korunmak için hidroksiklorokin ilacı içtiğini söyledi. 

Gösteri orada bitmedi. Trump Twitter'da DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'a yazdığı dört sayfalık bir mektubu paylaşarak mektubun "kendini açıklayıcı" olduğunu belirtti. Trump, mektupta DSÖ'yü suçlayarak, "Çin hükümeti ile birlikte çelişen raporlar ortaya koyulduğunu" iddia etti. 

"DSÖ için ileriye giden tek yolun aslında Çin'den bağımsızlık gösterebilmesidir" diyerek DSÖ'ye olan finansmanı kalıcı olarak sona erdireceği duyurmuş oldu. 

Trump'ın tehditleri her açıdan, ahlaki olarak yanlıştır. Mevcut durum kimseyi sansürlemenin zamanı değil. Olağanüstü zorluğun üstesinden gelmek için stratejiler gerektiren bir zamandayız. Liderlerin el ele vermek ve özellikle böyle bir kriz sırasında hizmet ettikleri insanlardan daha fazla destek görmeleri gerekiyor. 

Eğer virüs karşısında bölünürsek yeniliriz. DSÖ ve Çin'i sürekli olarak hedeflemek yerine, Covid-19'u hedeflemek ABD için en mantıklı adım olacaktır. 

Kaynak: Global Times