ABD yoksulların ve azınlıkların mezarlığına dönüşüyor

ABD yoksulların ve azınlıkların mezarlığına dönüşüyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler çarşamba günü 100 bini geçti. Bu ölüm bilançosu dünyanın süper gücü için en büyük utanç. Mevcut tablo ABD siyasi sisteminin çöküşünü yansıtıyor. ABD hisse senetleri, ölü sayısının 100 bine ulaşmasından saatler önce, yani hisseler dibi görmeden görece daha yüksek bir oranda kapandı. ADB Başkanı Trump ise ABD'deki ana akım medyaya ertesi sabah attığı sosyal medya mesajıyla bu sayıyı vurguladı. Trump yönetimi 100 bin ölüme siyasi olarak kayıtsız görünüyordu.

Trump daha önce ABD'de sadece 50 veya 60 bin kişinin öleceğini tahmin etmiş, daha sonra da bu rakamları 70 veya 80 kişi olarak güncellemişti. ABD liderinin son iddiası ise 100 bin kişinin ölümünü başarı olarak tanımlamak. Trump aksi takdirde Amerika'da 1 ya da 2 milyon insanını hayatını kaybedebileceğini savunuyor.

ABD VE İNSAN HAKLARI

ABD hükümetinin son iki gündür gündemi ve Kongre'deki her iki tarafın da desteklediği konu Çin'in Hong Kong için çıkardığı ulusal güvenlik mevzuatına yapılan saldırılar. ABD'de büyük bir insan hakları boşluğunun olduğu yaşanırken, siyasetçiler Hong Kong'daki "insan hakları ve özgürlük" konusunda endişe duyuyorlar ve Çin'e yaptırım uygulamakla meşguller.

Cumhuriyetçi hükümet, ABD halkının dikkatini çekmeyi başardı ve Çin'in Hong Kong için bir ulusal güvenlik yasası çıkarması 100 bin Amerikalının ölümünden daha önemli hale geldi. Görünüşe göre üst düzey ABD'li yetkililerin salgınla ile mücadele etme sorumlulukları daha az ancak Çin'e yaptırım uygulamak için çok çalıştıklarını kanıtlamak zorundalar.

AFFEDİLEMEYECEK GÜNAH

İstedikleri şey, Çin ile, insanların gözlerini kör eden bir çatışma kıvılcımı çıkarmak ve Amerikalıları, dünyanın en büyük insan hakları trajedisinin 100 bin kişinin hayatını kaybettiği ABD'de değil Hong Kong'da yaşandığını yönünde kandırmak. Amerikalı siyasetçiler 100 bin kişinin ölümünün küçük bir günah, Çin'in Hong Kong için bir ulusal güvenlik yasası çıkarmasının ise affedilemeyecek bir günah olduğuna inanıyorlar.

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Kore ve Vietnam savaşlarında ölen toplam ABD askeri sayısından daha fazla. Bununla birlikte, yeni tip koronavirüs ABD'deki en sessiz insanların hayatlarını aldığından, bu ölümler aslında ABD'nin ekonomik durumundan çıkması için "makul bir fiyat" olarak kabul ediliyor. Washington dünyaya insan hakları ve ahlak konusunda vaaz verdiğinde, gerçeğe dikkat çekecek kimse yok. Buna karşın bugünün ABD'si zayıf, yaşlı, fakir ve azınlıkların mezarıdır.

Kaynak: Global Times