“ABD Xinjiang meselesiyle Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi durdurmalı”

“ABD Xinjiang meselesiyle Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi durdurmalı”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) Xinjiang meselesini bahane ederek Çin'in iç işlerine müdahaleyi durdurma çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, Amerikan Senatosu'nun Cumhuriyetçi senatörlerinden Marco Rubio'nun Xinjiang'la ilgili iddialarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Hua,"modern teknolojik ürünlerle ve büyük veri yöntemiyle toplumsal idareyi geliştirmek, uluslararası toplumda geniş şekilde kabul gören bir uygulama; ABD de bu konuda bir istisna değil. Xinjiang'ın kamusal alanlarına yasalar doğrultusunda kameralar yerleştirilmesi, herhangi bir etnik gruba yönelik bir uygulama değil; bu uygulamalar sosyal asayişi artırarak, suçları etkili şekilde önlemeyi hedefliyor. Bu uygulama, bütün etnik gruplardan vatandaşların desteğini kazandı." ifadelerini kullandı.

ABD'nin yüksek bilimsel ve teknolojik yöntemlerle uyguladığı büyük çaplı gözetleme girişimlerinin daima dünya halkları tarafından eleştirildiğine dikkat çeken Sözcü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"ABD'deki bazı kişilerden çifte standardı sonlandırıp, siyasi manipülasyonu, Xinjiang'la ilgili yalanlar uydurmayı ve Xinjiang meselesini bahane ederek Çin'in iç işlerine müdahaleyi durdurmasını istiyoruz."

Amerikan Senatosu'nun Cumhuriyetçi senatörlerinden Marco Rubio'nun başını çektiği bir grup ABD'li siyasetçi, Intel ve NVIDIA şirketlerinin üst düzey yöneticilerine mektup göndererek, söz konusu şirketlerden Çin'e satılan yüksek teknolojili çipler hakkında detaylı bilgiler talep etmişti. Mektupta, söz konusu çiplerin Çin emniyet güçleri tarafından Xinjiang'daki Uygurları gözetlemek için kullanılmasından şüphelenildiği belirtilerek, şirketlerin bu konuda tedbirler uygulayıp uygulamayacağı sorulmuştu.