ABD ve Taiwan otoriteleri ateşle oynuyor

ABD ve Taiwan otoriteleri ateşle oynuyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı'na göre, Dışişleri Bakanlığı perşembe günü Taiwan adasına 620 milyon dolara Geliştirilmiş Kapasiteli Patriot-3 sistemleri satma talebini onayladı. ABD'nin daha önce Taiwan'a sevk ettiği silahları düşünecek olursak bu büyük bir sözleşme anlamına gelmiyor. Buna karşın kimi analisteler, ABD ve Taiwan arasındaki silah ticaretinin giderek normalleştiğine dikkat çekiyor.

Askeri gözlemcilere göre ise, Çin ana karasının askeri gücünde yaşanan artış dikkat alındığında Taiwan'ın ABD'den temin ettiği silahlar denklemi değiştirmeye yetmeyecek. Taiwan'ın yıllık savunma bütçesi sadece 11 milyar dolar civarında ve herhangi bir savaş patlak verdiğinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) saatler için karşı tarafından genel askeri yeteneklerini yok edebilir ve arkasından hızlıca kontrolü sağlar.

AMAÇ "TEK ÇİN" İLKESİNİ ZAYIFLATMAK

Taiwan Boğazın'daki asıl mesele Taiwan'ın Amerika'dan temin ettiği ekipmanlar ya da silahlar ile ilgili değildir. ABD için Taiwan'a silah satışının arkasındaki tek amaç "Tek Çin" prensibini zayıflatmak ve Taiwan meselesinde söz sahibi olmaktır.

Taiwan adası için öngörülebilir bir gelecekte en önemli mesele özel bir dengeyi düzgün bir şekilde ele almak olacaktır. Taiwan adasındaki Demokratik İlerleme Partisi ciddi bir yanlış yapıyor. Günün sonunda ABD'den silah satın almak ya da Washington yönetiminin piyonu olmak kendilerine istediği şeyleri vermeyecek.

ASKERİ ÇATIŞMA İHTİMAL DÂHİLİNDE

Uluslararası Kriz Grubu tarafından, haziran ayında yayımlanan bir raporda Taiwan Boğazı "kötüleşen durumlar" listesinde yer aldı. Taiwan Boğazı'ndaki durum kötüleşirse bundan en fazla etkilenecek olan Demokratik İlerleme Partisi olacaktır. Kriz patlak verdiğinden ana kara ve ABD zarar görebilir ancak durum Taiwan için tam bir felaket olabilir.

Çin ana karası, ABD ve Demokratik İlerleme Partisi'nin Taiwan Boğazı'nda bir yangın çıkarmak istemediğine inanıyor. Zira böylesine bir durumun kimseye faydası olmayacaktır. Buna karşın Çin ve ABD ilişkileri gerginleşiyor ve Taiwan adası Tsai Ing-wen'in radikal politikaları tarafından esir edilmiş durumda. Ana kara şu an itibarıyla ne ABD'ye ne de Taiwan otoritesine karşı güvene sahip değil. Bu bağlamda en kötü senaryo karşısında kararlıkla duracağını gösteriyor. Taiwan Boğazı'nda askeri çatışma riski son yılların en üst düzeyinde. İlk kurşun sıkıldığında stratejik yanlış anlaşılmalarla birlikte durumun büyük çaplı askeri çatışmaya dönüşmesi ihtimal dâhilindedir.

ABD VE TAIWAN'A UYARI

ABD ve Taiwan'ı buradan uyarıyoruz: Taiwan Boğazı'nda ateşle oynamayın. Bölgede bir savaş patlak verdiğinde Çin ana karası ulusal egemenliğini sonuna kadar kararlı bir biçimde savunacaktır. Çin ana karasının alacağı karar ABD'nin durumdan çıkar sağlama isteğinin ve Taiwan muhaliflerinin sözde bağımsızlık arayışlarının üstünden geçecektir. Kimse savaş istemiyor ancak Çin anakarası, ABD ve Taiwan otoriteleri ile karşılaştırıldığında bölgede savaşmaktan daha az korkuyor.

ABD ve Taiwan durumu uç noktalara çekmek yerine Taiwan Boğazı'ndan gerilimi hafifletmelidir. Aksi takdirde askeri çatışmaların bir gün patlamasını bekleyin.

Kaynak: Global Times