ABD ve Almanya arasındaki güvenlik sorunu

ABD ve Almanya arasındaki güvenlik sorunu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'nin 9 bin 500 askerini Almanya'dan çekmeyi planladığını bildirdi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrezj Duda ile yaptığı ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Beyaz Saray bahçesinde ortak basın toplantısı düzenledi. "Almanya'daki kuvvetlerimizi azaltacağız," diyen Trump, çekilen birliklerin bazılarının Polonya'da yeniden konuşlandırılacağını da sözlerine ekledi.

ABD lideri uzun zamandır Almanya'yı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) yaptığı savunma ödemelerinde "suçlu" olmakla suçladı. 2014 anlaşması tüm NATO üyelerinin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) yüzde 2'sini 2024 yılına kadar orduya harcamasını gerektiriyor. Şu anda GSYİH'nin yüzde 1,38'ini savunma bütçesine harcayan Almanya, 2031 yılına kadar hedefe ulaşmayacağını söylüyor.

Trump ayrıca Almanya'yı Kuzey Akım 2 gaz boru hattı projesiyle Rusya'ya enerji için "milyarlarca dolar" ödemekle eleştirdi.

İki müttefik arasındaki gerginlik, Washington'un Avrupa Bloku'ndaki ülkelere 3,1 milyar dolarlık yeni gümrük tarifeler getirebileceği söylemi ile daha da ileri taşınmış oldu. Geri çekme planı, iki müttefik arasında var olan zayıf karşılıklı güveni daha da tehlikeye atacaktır.

Bu nedenle Alman Şansölyesi Angela Merkel Avrupa ülkelerini giderek artan bir şekilde tek taraflılığa ve tecrit politikasına karşı yeni bir gerçeklik hakkında düşünmeye çağırdı.

ABD'NİN TECRİT POLİTİKASI MÜTTEFİKLERİNİ RAHATSIZ EDİYOR

Merkel cuma günü verdiği röportajda, "ABD'nin bir dünya gücü olmak istediğine dair kesin bir bilgiden bahsedebiliriz… Bunu çok derinden düşünmek zorundayız." dedi. Trump'ın "eski" olarak adlandırdığı Almanya için NATO, transatlantik güvenliğin temel taşı olmayı sürdürüyor ve Avrupa'daki ABD birlikleri sadece Avrupalı ​​müttefiklerinin güvenliğini değil, aynı zamanda ABD'nin ulusal çıkarlarını da korumaya hizmet ediyor.

"Önce Amerika" mantığıyla Trump, ABD'yi birçok uluslararası anlaşma ve kurumdan çoktan çekti.

Almanya'nın geri çekilme planından önceden haberdar edilmemesi, ABD'nin ittifak ortaklarını karar alma süreçlerine dâhil etmek için en büyük liderlik rollerinden birini başarısızlığa uğradığını gösteriyor. Bu sadece Avrupalı ​​müttefiklerini ABD ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye teşvik edecektir.

Ancak Soğuk Savaş'ın bir ürünü olarak, Atlantik ötesi ittifak tarihsel görevlerini zaten yerine getirmişti ve uzun zaman önce feshedilmiş olmalıydı. ABD hareketi Avrupa'yı ABD'nin stratejik rakibi olarak görmek yerine Rusya ile etkileşime sokmaya teşvik ederse, bu olumlu bir gelişme olacaktır. Ancak askeri ittifakı güçlendirmeye ve Rusya ile yüzleşmeyi artırmaya hizmet ederse, Avrupa'yı sadece daha az güvenli bir yer haline getirecektir.

Kaynak: China Daily