ABD uzayı da silahlandırmak istiyor

ABD uzayı da silahlandırmak istiyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Uzay Kuvvetlerinin ABD Ordusunun altıncı kolu olarak oluşturulması dünya çapında endişe yarattı. ABD Başkanı Donald Trump, Uzay Kuvvetleri operasyonları ve bakımı için 40 milyon dolar bütçeyi kapsayan 2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nı imzaladı. Uzay Kuvvetleri'ni kurmak için beş yılda yaklaşık 13 milyar dolar harcanacağı tahmin ediliyor.

BM KARARLARINA AYKIRI

Fakat, uzayda silahlı bir birlik oluşturmak Birleşmiş Milletle (BM) kararlarını ihlal ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, uzay çalışmalarının tüm insanlığın yararına olması için 1959'da Uzay Alanı Barışçıl Kullanımları Komitesi'ni kurdu. Ayrıca, Genel Kurul'da onaylanan ve 10 Ekim 1967'de yürürlüğe giren Uzay Uzlaşması Antlaşması'na göre, ABD de dahil olmak üzere anlaşmaya katılan taraf devletlerin, "tüm insanlığın ortak yararı" için uzay faaliyetleri yürütmesi gerekiyor.

Anlaşma tüm taraf devletleri "nükleer silah taşıyan herhangi bir nesneyi yörüngeye yerleştirmekten kaçınmaya" çağırıyor ve "askeri üslerin, tesislerin ve tahkimatların kurulmasını" yasaklıyor. ABD Uzay Gücü'nün oluşturulması ve Washington'un askeri kuvvetleri uzayda yayma niyeti BM'nin uzay anlaşmalarını açıkça ihlal etti.

Eski ABD başkanı Ronald Reagan, 23 Mart 1983'te "Yıldız Savaşları" olarak da bilinen Stratejik Savunma Girişimi'ni, balistik füzeleri yok eden bir sistem geliştirmek amacıyla başlattı.

ABD UZAYDAN ASKERİ OPERASYONLAR YÜRÜTMEK İSTİYOR

ABD, Uzay Gücünü diğer ülkelerin askeri tehditlerine karşı savunmak için tasarlandığını açıkladı. Ancak asıl amacı, uzay ve hegemonyada mutlak askeri avantaj aramaktır. ABD Uzay Gücü dünyaya daha fazla belirsizlik katacak. ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in dediği gibi, uzayda egemenliği korumak artık Uzay Gücünün misyonu. Washington sadece kendi uydularını korumayı değil, aynı zamanda diğer ülkelerin hareketlerini tespit etme ve uzaydan askeri operasyonlar başlatma yeteneğini güçlendirmek istiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık 2019'un başlarında Moskova'nın uzayda silahlanmaya karşı olduğunu açıkladı. Sonuç olarak uzay giderek daha fazla silahın yerleştirileceği ve yeryüzündeki tüm insanlığı tehdit edecek bir alan haline gelecek.

Kaynak: Global Times