ABD tekelcilikle suçladığı Facebook'a antitröst davası açtı

ABD tekelcilikle suçladığı Facebook'a antitröst davası açtı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Ticaret Komisyonu (FTC), "tekelcilik ve rekabeti imkânsız hale getirmekle" suçladığı sosyal medya devi Facebook'a iki dava açtı.

FTC'den yapılan açıklamada, ABD hükümetinin sosyal medya devine karşı açtığı davalarda, Facebook'un, "dijital pazardaki hakimiyetini kötüye kullanmak, tekelcilik ve rekabeti imkânsız hale getirmekle" suçlandığı ifade edildi.

Açıklamada, Facebook'un rekabete aykırı bir şekilde sosyal ağ tekelini yasa dışı olarak yıllarca sürdürdüğü iddia edildi. 

Facebook'un 2012'de Instagram'ı, 2014'te ise mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı satın aldığının hatırlatıldığı açıklamada, şirketin yazılım geliştiricilere rekabeti engelleyici koşullarını empoze ettiği kaydedildi. 

Açıklamada, Facebook'un bu eylemlerinin "adil" olmadığı, rekabeti kısıtlayarak tüketicilere zarar verdiği ve reklam verenleri rekabetin faydalarından mahrum bıraktığı ifade edildi.

FTC'nin Instagram ve WhatsApp dâhil şirketin varlıklarının elden çıkarılmasını gerektirecek önlemler talep ettiğine işaret edilen açıklamada, Facebook'un yazılım geliştiricilerine rekabete aykırı koşullar empoze etmesinin yasaklanmasının ve şirketin gelecekteki birleşme ve devralmalar için önceden bildirim ile onay almasının zorunlu kılınmasının istendiği aktarıldı.