ABD suçlamalar ile ayıbını kapatmak istiyor

ABD suçlamalar ile ayıbını kapatmak istiyor

Covid-19 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) borsasında önemli bir düşüşe neden oldu. Fabrikalar ve mağazalar kapanıyor, Broadway'denLasVegas'a ışıklar sönüyor. Durumu kritik hastalarla dolmuş hastaneler, Amerika'nın yönetişim eksikliğini ortaya koyuyor. Büyük şehirler için zorunlu karantinaların olması alınacak en etkin önlemdir, ancak artan psikolojik baskıya katkıda bulunur.

Günümüzde yaşanan olaylar bilimsellikten uzak ırkçı ve nefret söylemleri ile şekillendirilmek isteniyor. 1923'teki yıkıcı Büyük Kanto depreminden sonra, Tokyo'daki Kore etnik kökenli insanlar bu felakete sebep olduğu düşüncesiyle katledilmişti. Şimdi birileri günah keçisi yaratarak olayları saptırmaya çalışsa da başarılı olamayacak.

Dünyada, yeni koronavirüsten etkilenmemiş bir ulus yok, bu yüzden uluslararası iş birliği şart. Her ne kadar sosyal uzaklaşma ve seyahat yasakları uygulansa da alınacak ortak eylem çok daha fazla.

VİRÜSLERİN IRKI OLMAZ

Sadece bilim insanları yeni koronavirüsün kökeni hakkındaki sorulara kesin olarak cevap verebilir, ancak virüsün kökeni ve kimliğini Çin'e faturalandırmak dünyanın kurtulmasına yardımcı olmayacak. Wuhan, mikroskobik istilacı tarafından büyük çapta zarar gören ilk şehirdi. Yine de üzücü bir şekilde ayrımcılık yapma eğilimi insanlarda hızla büyüdü ve kök saldı.

Bir virüs pasaport taşımıyor bilim insanları herkesten daha iyi biliyor. Ama politikacıların kendi gündemleri var ve popüler önyargı sihirli bir değnek ile onlara yardımcı oluyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar, hastalığa ırk veya yere yansıtmayan bir isim vermeye çağırdı.

Covid-19 akılda kalıcı bir terim değildir, ancak salgının yılı hakkında bilgi içerir ve patojeni yeni bir koronavirüs olarak sınıflandırır.

ABD Başkanı Donald Trump, kamuoyunun gözünde ırkçılığa devam ederek yeni tip koronavirüsü "Çin virüsü" olarak anmakta ısrar ediyor. Trump söylemleri yaşadığı paniğin dışavurumundan başka bir şey değil. Süreci yönetemedi ve Amerikalıların sorularından kaçmak ya da öfkeyi başka bir yere kanalize etmek için Çin Halk Cumhuriyeti'ni işaret etmeye çalışıyor.

Amerika'ya oynadığı oyunun tehlikeli olduğunu anımsatmak istiyoruz. ABD yönetimi kendilerine Çin virüsü yenerken neler yaptığını sorumalı.

Kaynak: China Daily