“ABD, Soğuk Savaş düşüncesi ve ideolojik ön yargılardan vazgeçmeli”

“ABD, Soğuk Savaş düşüncesi ve ideolojik ön yargılardan vazgeçmeli”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper'in Çin ve Rusya'nın ABD'nin en büyük stratejik rakipleri olduğuna ilişkin iddiasına tepki gösterdi.

Esper'in ABD Savunma Bakanlığının sitesinde önceki gün yayımlanan açıklamasında, Çin ve Rusya'nın ABD'nin en büyük stratejik rakipleri olduğuna, Çin stratejisi ekibi oluşturduklarına ve ABD Milli Savunma Üniversitesi'nden derslerinin yüzde 50'sini Çin'e yoğunlaştırmasını istediklerine işaret edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, söz konusu Amerikalı yetkilinin iddiası ve dile getirdiği 2018 Milli Savunma Stratejisi Raporu'nun Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun algılarıyla dolu olduğunu kaydetti. Zhao, büyük ülkeler arasındaki stratejik rekabeti abartan bu düşüncelerin çağın gelişimine hiç uymadığını belirtti.

Çin'in ABD politikasının daimi ve net olduğuna dikkat çeken Sözcü, ABD'yle çatışmama ve zıtlaşmamanın yanı sıra, karşılıklı saygı ve iş birliğine dayalı ortak kazancı gerçekleştirmek için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Zhao ayrıca, "Ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını kararlılıkla savunuyoruz. Çin, ABD'ye Soğuk Savaş düşüncesi ve ideolojik ön yargılardan vazgeçip, 21. yüzyıl dünyasını ve Çin-ABD ilişkilerini doğru bir şekilde değerlendirme çağrısında bulunuyor. ABD'den Çin'le aynı hedefe doğru ilerleyerek, ikili ilişkileri eş güdüm, iş birliği ve istikrar yolunda geliştirmesini bekliyoruz." dedi.