ABD, şiddeti desteklemek için yasalara mı başvuruyor?

ABD, şiddeti desteklemek için yasalara mı başvuruyor?

Editörün notu: Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" iki ülke ilişkilerini nasıl etkileyecek. China Daily gazetesi muhabiri Liu Jianna, iki uzmanın görüşlerini aktarıyor. Sizler için alıntılıyoruz:

YASA İKİLİ İLİŞKİLERE ZARAR VERİYOR

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'in iç meselelerine müdahale etmek için devlet gücünü kullanarak "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası"nı ilan etmesi iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine sebep oldu.

ABD, Hong Kong'daki göstericilere destek vererek, kenti zayıflatmak ve küresel bir finans merkezi imajını lekelemek için kargaşayı sürdürmeye teşvik ediyor. ABD, Çin'in iç meselelerine müdahale ederek ABD, ikili ilişkileri daha da zayıflatacak.

Bu nedenle Çin, ABD ile uzun vadede, karmaşık ve zorlu bir ilişkiye hazırlıklı olmalıdır. ABD liderinin yasayı imzalaması şaşırtıcı değil. Yasa hem temsilciler meclisi hem de senato tarafından destek görüyordu. Bu da söz konusu yasanın ve Çin'in iç işlerine müdahalenin ABD siyasetinde kilit bir rol oynadığı anlamı taşıyor. Hong Kong'da yaklaşık 85,000 "Amerikalı" yaşıyor ve 1300 adet ABD şirketi faaliyet gösteriyor. Bu nedenle Hong Kong'da atılan her adım ABD vatandaşları içinde iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Hong Kong'daki durum daha da kötüleşecek. Bu, Çin-ABD ticaret görüşmelerinde de olumsuz etkiler yaratacak. ABD uzlaşma yolundan çok uzak tavırlar sergiliyor.

Nanjing Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Dekanı Nan Feng

HONG KONG'UN GELİŞİMİNİ SABOTE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

"Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" şiddetle kınanmalıdır, çünkü Çin'in iç işlerine ve uluslararası hukuka aykırı bir müdahalede bulunuyor. ABD, uzun kolunu egemen bir ülkenin iç işlerine müdahale etmek için uzatıyor. Bu hakkı ABD'ye kim tanıyabilir?

ABD'nin amacının, bir kez daha hegemonyasını güçlendirmek için Çin'in yükselişini engellemek olduğu ortaya çıktı. Yasa kuşkusuz, Çin-ABD ilişkileri üzerinde derin olumsuz etkileri ortaya çıkartacak.

24 Kasım'da yapılan Hong Kong yerel seçimlerinde başta ABD'den olmak üzere birçok Batı ülkesinin gölgesi Hong Kong'un üzerinde etki oluşturdu. ABD'nin sözde demokrasi iddiaları aslında Hong Kong'un küresel bir finans merkezi statüsünü kaybetmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda Çin'in yükselişini engellemek için bir adım atıldı. Fakat, Hong Kong ve Çin asla kaybetmeyecek aksine daha da güçlenerek hedeflerine ulaşacak. Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi, Kuşak Yol İnisiyatifi ile daha fazla güç kazanmaya hazır durumda. Bu yüzden Çin, ABD ile uzun vadeli sorunlarla başa çıkabilmek için stratejik olarak hazırlanmalıdır.

Çin Renmin Üniversitesi Profesörü Wang Yiwei