ABD seçimlerine boşalan cüzdanlar damga vuracak

ABD seçimlerine boşalan cüzdanlar damga vuracak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs salgını boyunca tüm siyasi rakiplerine (yabancı veya yerli, sol veya sağ) akla gelebilecek her türlü saldırıyı yapıyor. Bu siyasetin perde arkasında 100 bin Amerikalının hayatını kaybetmesine yol açan kendisinin ve yönetiminin salgınla başarısız mücadelesini saklama ihtiyacı yer alıyor. Bu siyasi strateji kendisinin 2016 seçimlerindeki tabloyu yeniden elde edemeyeceğine işaret ediliyor olabilir.

2016 seçimlerine dışarından bir katılımcı olan Trump, idealize edilmiş bir sağcı "Amerika'yı Yeniden Harika Yap." sloganını kullandı. Bu slogan o zamana değin herhangi bir siyasi deneyimi bulunmayan Trump'ın işine oldukça yarardı ve para ile çökertilen siyasi sisteme güvensizlikle yaşlaşan Amerikalılar nezdinde "bataklığı kurutma" sözü karşılık buldu. Buna karşın Trump seçildikten sonra en sağcı Amerikan statükosunu devam ettirdi. Başkan olarak seçilen Trump artık "sistem dışı" özelliğini kaybetti ve siyasi sicili de oldukça kabarık.

TRUMP ARTIK SİSTEM DIŞI DEĞİL

Trump, tüm bunlara rağmen idealize ettiği geçmişi şimdiki zamana uyarlayarak "Amerika'yı Harika Tut." sloganını kullanıyor. Oysa Trump'ın bu söylemi, üretimin yeniden başlaması tartışmaları ışığında işler Amerikalılar için olağanüstü biçimde kötüye giderken hesaplama hatası anlamına geliyor. Mavi yakalı Trump destekçileri muhtemelen bekleneni vermeyecek.

Seçim modellemeleri yapan saygın Oxford Ekonomi, 20 Mayıs'ta yayımladığı tahminde Trump'ın geçerli oyların yüzde 35'ini alarak seçimleri kaybedeceğini duyurdu. Oxfrod Ekonomi'nin modellemelerinin 1948'den bu yana iki istisna hariç doğru çıktığını belirtmek gerekli.

İŞSİZLİK VE ENFLASYON TRUMP'IN KADERİNİ TAYİN EDECEK

Amerikan politikasında insanların cüzdanları ile oy kullandığına dair eski bir yargı var. Bu model, seçim sonuçlarını tahmin etmek için harcanabilir gelir, işsizlik ve enflasyon gibi parametreleri kullanıyor. Bu oldukça mantıklı çünkü bir işe ve nakit paraya sahip olmak çoğu insanın yaşam kalitesini değerlendirmek için en kolay parametrelerdir. Şu anda ve muhtemelen öngörülebilir geleceğe kadar Amerika'da tüm bu parametreler korkunç gözüküyor.

Oxford Ekonomi, yayımladığı raporda ekonomik durumun kasım ayındaki seçimlerde Trump aşamayacağı bir engel olacağına işaret ederek cüzdanlarının doluluğuna endeksli olarak oy kullanan kişilerin Trump'ı seçmesinin mucize olacağı öngörüsünde bulunuyor. Yayımlanan rapor bu bağlamda temel varsayımları ele alıyor. Örneğin Amerika'da işsizlik yüzde 13'ün üzerinde ve kişi başına düşen gelir yüzde 6 civarında azaldı. Ortaya çıkan ekonomik durgunluk görevdeki lidere zarar verdi ve rakamlar Trump için büyük bir dezavantaja dönüşecek şekilde Büyük Buhran dönemine yaklaşıyor. Ekonomi tablo Trump'ın kontrol edemediği yeni tip koronavirüs salgını ile birleşti.

TRUMP'IN ARTISI RAKİBİNİN ZAYIFLIĞI

Bahsedilen model doğası gereği sadece ekonomik faktörlerle sınırlık olmasına karşın yeni tip koronavirüs salgını sırasında cüzdanların belirleyici tek aktör olacağını düşünmemeliyiz. Her şeyin bir anda değişebileceği doğru ve seçimlere altı ay var. Bununla birlikte Trump, adı on yıllardır skandallar içinde yer alan Hillary Clinton kadar olmasa da Joe Biden gibi zayıf profilli bir isimle karşılaşacak. Sadece Trump'ın kaybetmesi üzerine kurulan bahislere katılmak mümkün değil ama kendisinin seçim stratejisinin de çıkmazlarla dolu olduğu ortada.

Şu anda siyasi tabanı kendi arkasında ve kamusal alanlarda yeni üretim başlanması için eylemler düzenliyorlar. Buna karşın sokaklara dökülen insanların tamamının partizanca güdülere sahip olduğunu düşünmek hata olacaktır. Zira Amerika'daki dinamik kesim oldukça güvensiz ekonomik koşullarla karşı karşıya. Bu kesim sadece istediği için zorunlu olduklarından dolayı işe başlamak zorunda. Burada Trump için problem olan şey, kendisi adına eylemler düzenlense de bunun sonuca ulaşmayacağı. Salgının bitmesinden önce insanların çoğunun işbaşı yapması muhtemel gözükmüyor.

Kaynak: CGTN