“ABD, Rusya'dan Su-35 alımı konusundaki baskısıyla diplomasi normlarını ihlal ediyor”

“ABD, Rusya'dan Su-35 alımı konusundaki baskısıyla diplomasi normlarını ihlal ediyor”

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Mısır'a yönelttiği "Rusya'dan Su-35 savaş uçakları alması durumunda yaptırımla karşı karşıya kalabileceği" tehditlerini değerlendiren Mısır Parlamentosu Ulusal Güvenlik Komitesi üyesi Yahya Kidvani, Washington'un diplomasi normlarını ihlal ettiğini vurguladı.

Sputnik'e konuşan Yahya Kidvani, Mısır'a bağımsız dış politikası ve Rusya'yla askeri iş birliğini geliştirme arzusu nedeniyle ABD tarafından uygulanan baskıyla son dönemdeki tehditlerin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Kidvani, "Rusya'yla yaptığı askeri iş birliği, silah anlaşması nedeniyle Mısır'a Amerikan yaptırımları uygulanacağı konusu, diplomatik norm çerçevesinin dışına çıkıyor ve kabul edilemez bir tutum." dedi.

Mısır'ın egemen bir ülke olduğunu dünyanın diğer ülkeleriyle askeri iş birliği konusundaki kararlarını bağımsız olarak aldığını kaydeden Kidvani, "Mısır'ın stratejisi silah kaynaklarını çeşitlendirmeyi öngörüyor. Bu alanda Rusya, Çin, Almanya, Fransa ve ABD'yle iş birliği yapıyoruz. Washington'un baskısına boyun eğmeyeceğiz, Rusya'yla iş birliğinden askeri alan da dâhil hiçbir alanda vazgeçmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kidvani, Mısır'ın büyük bir ülke olduğunu, ulusal çıkarlarına göre hareket ettiğini ve dışarıdan dikteyi kabul etmediğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye