ABD rotasını barış ve istikrar için çizmelidir

ABD rotasını barış ve istikrar için çizmelidir

İran ordusu hafta sonu yaptığı açıklamada 176 kişinin hayatını kaybettiği Boeing 737 uçağının vurulmasında sorumluluğu üstlendi. Açıklamaya göre; Amerikan saldırısına karşı teyakkuz halinde olan İran ordusu yanlışlıkla füze ateşlemişti.

Yaşanan trajik olay, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İranlı General Kasım Süleymani'ye dönük suikastinin yükselttiği tansiyonun gölgesinde her şeyin mümkün hale geldiğinin açık bir kanıtı. Bu atmosfer içinde atılacak bir adım daha yıkıcı sonuçlara bile yol açabilir. Misilleme hamleleri düşman her iki ülke arasında normal gözükse de bu çıkmaz döngünün dikkatlice idare edilmeye gereksinim duyduğu görülüyor.

2015 nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekilmesinden İranlı komutanı Irak topraklarında öldürmesine kadar ABD, İran üzerindeki maksimum baskı politikası ile tansiyonu ara vermeksizin yükseltti. Geçen hafta Amerika ve İran'dan gelen savaş retoriğini bir kenara bıraksa da Washington'ın düşmanlık kılıcının Tahran üzerinde demoklesin kılıcı gibi sallandığı ortada. Beyaz Saray cuma günü yaptığı açıklamada Tahran yönetiminden gelen misillemelere yanıt olarak önde gelen İranlı yetkililere yeni yaptırımları devreye soktuğunu ilan etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin izolasyon ve müdahale siyaseti Orta Doğu'da sorunların ana kaynağı haline gelmiştir.

WASHINGTON ROTAYI DEĞİŞTİRMELİ

Bütün dünya ABD'nin hoşlarına gitmeyen hükümetleri devirmek istediğini biliyor. Irak'tan Suriye ve İran'a Washington dikkatini rejim değişikliğine vermiş durumda. ABD her ne kadar dünya gücü olsa da kendisine dönük tepki siyasetlerinden ve eylemlerden kaçamıyor. Bölge genelinde yükselen ABD karşıtlığı bunun en yeni örneği.

ABD'nin Orta Doğu politikasına ciddi bir şekilde masaya yatırmasının zamanı geldi. Bölgenin ana istikrarsızlaştırıcısı ve bölgedeki mevcut belirsizliğin temel nedeni ABD'nin kendi yaklaşımıdır. Washington, Tahran üzerindeki baskıyı arttırmak yerine rotayı değiştirmeli, barış ve istikrar için diyalog kurmalıdır.

Kaynak: China Daily