ABD'nin odaklanması gereken iki yön var

ABD'nin odaklanması gereken iki yön var

Global Times / Li Xiaobing

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimlerinin üzerinden neredeyse bir ay geçti. Her şey tam olarak sona ermediyse de uluslararası toplum ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ın gelecek yönetimine yakın ilgi gösteriyor.

Hong Kong sorununda mevcut ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin anlatıları ve hareketleri Çin-ABD ilişkilerine ağır hasar verdi. Mevcut ABD yönetimi Hong Kong'un içişlerine karışmak için akla gelebilecek her türlü yola başvurdu. Bunlar, Hong Kong Özel İdari Bölgesi sınır dışı etme yasasında geçen yıl yapılan değişiklik konusundaki temelsiz eleştirilerden, temmuz ayında Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası'na karşı Hong Kong Özerklik Yasası'nı çıkarmaya kadar uzanıyor. Bunlara ek olarak Trump yönetimi Çinli yetkililere, sözde Hong Kong'da muhaliflerin bastırılmasıyla ilgili olarak seyahat yasağı ve diğer yaptırımları getirdi. ABD ayrıca Hong Kong'un özel statüsünü de küçümsüyor.

BIDEN YENİ BİR ÖNLEM ALACAK MI?

Trump yeniden seçilmek için yeni koronavirüsü kontrol altına almaktaki başarısızlığının sorumluluğunu yüklemek dâhil sürekli Çin kartını oynadı. Ayrıca Hong Kong konusunda delice Çin merkezi hükümetine saldırdı. Ancak, Çin kartını oynamak ve Hong Kong'un içişlerine karışmanın Trump'ın siyasi ihtiraslarını gerçekleştirmeye yetmediği ortaya çıktı.

Biden, 20 Ocak 2021'de resmen ABD'nin 46. Başkanı olarak göreve başladıktan sonra, birçok kişi Trump gibi Hong Kong'a baskı yapmaya devam edip etmeyeceği konusunu merak ediyor. Biden herhangi bir yeni önlem alacak mı?

Karşılaştırmalı olarak söylersek, Trump'ın seçim kampanyası insan hakları, demokrasi ve özgürlükler konusunda numaralarla fazla zaman kaybetmeden doğrudan konuya odaklandı. Hareketleri derhal sonuç almaya yönelikti. Washington'daki bazı politikacıların şimdiye kadar yaptıkları açıklamalara dayanarak, Çin'deki bazı analistler Biden'ın Trump'un Hong Kong saldırılarına devam etme ihtimalini dışlamıyor. Bu Demokratların iyi olduğu, ideolojik mücadelelere neden olacaktır. Biden'ın ekibi muhtemelen dolayısıyla Hong Kong'daki yönetişimi olumsuz şekilde değerlendirecektir. Böyle yapmakla, Çin merkezi hükümeti ve Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi yönetimini siyasi reformları yeniden başlatmaya zorlamak isteyecektir.

ABD'NİN ODAKLANMASI GEREKEN İKİ YÖN VAR

Biden yönetimindeki birçok kişi ve danışmanları ABD Demokratlarının siyasetine on yıllardır nüfus etmiş olan zamana dayanıklı Çin'e karşı ideolojik mücadeleyi hala bırakmak istemiyor. Şimdiye kadar bu ideolojik hatta çok alıştılar ve mücadeleyi yürütenlerin ve mücadele konularının modası geçmiş olsa da bu hattı değiştirmek istemiyorlar.

Bazı ABD politikacıları halen Hong Kong'daki sözde demokratik eksiklik konusunda nafile uğraşıyorlar. Bu politikacılara göre, bu demokrasi eksikliğini gidermek, Hong Kong'daki başka sorunların çözülmesinin anahtarı. Böyle bir anlayış hiç şüphesiz çok naif ve basittir. Böyle politikalar derinlemesine düşünme ve anlayıştan yoksundur. Daha da önemlisi, Hong Kong sorununun özünü belirlemede başarısız olurlar.

ABD'nin Hong Kong sorununu açıklamak ve değerlendirmek ve ABD çıkarlarını korumak için her zaman ileri sürdüğü söylem sistemi budur. Washington'daki politikacılar karar alırken bu tür mantık ve anlayış kullanılırsa sorunlarla ilgilenmekte daha becerikli olurlar.

Hong Kong sorunu, Çin ile ABD arasındaki büyük oyunda yakın ve uzun dönemde odak notlarından biri olmaya devam edecek. ABD'nin asıl odaklanması gereken iki yön var; yasal cephe ve kamuoyu savaşları. Neden? Tek bir şey için, ABD'nin Hong Kong'da gerçek çıkarları var.  Amerikan iş dünyasının seçkinleri bu çıkarların feda edilmesine izin vermez. Başka bir neden, Washington'daki politikacılar Çin'in kalkınmasını kontrol altına almak için ellerinden geleni yaparlar.

BIDEN YÖNETİMİ HONG KONG'LA İLGİLİ ESKİ NUMARALARA BAŞVURABİLİR

Bu yüzden, Washington Hong Kong sorunu nedeniyle Çin'i cezalandırmak için yasalar çıkarmaya devam edebilir. Küresel kamuoyu sahnesinde dünyanın aklını ve gönlünü kazanmak için kimin mikrofonu elinde tutacağı konusunda Çin'le daha şiddetli ve vahşi bir rekabete gireceği de varsayılıyor.

ABD'nin bunları yapmasının önemli bir nedeni, bu konularda iyi olması. Çinlilerin çoğu ABD'nin ikiyüzlülüğünü görse de, diğer ülkelerdeki bazı politikacıların, Hong Kong sorununun, tırmanan Çin-ABD anlaşmazlığı nedeniyle artan baskılarla karşılaştıklarında kendi çıkarlarına uyan bir rahatlığa dayanan bir yorumunu seçebilecekleri ihtimali hala var.

Bu nedenle, ABD kesinlikle bu pratiklerden azami bir şekilde faydalanacaktır.

Her şeyden öte, bu tarzın, ABD küçük bir yatırımla büyük kazanç elde etmesine ya da hatta beklenmedik çıkarlar elde etmesine yaradığını biliyor.