ABD ne yapmak istiyor?

ABD ne yapmak istiyor?

Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri arasında 13 Aralık'ta sağlanan ticari ön anlaşma iki ülke arasında yakınlaşmanın başladığını gösteriyordu, ancak New York Times gazetesinin yayımladığı haber durumu farklı yorumlamamıza sebep oluyor.

New York Times gazetesi, ABD'nin, Çin'in Washington Büyükelçiliğinde görevli biri istihbarat çalışanı olduğuna inanılan iki diplomatı, hassas askeri bir üsse araçlarıyla izinsiz girdiği için eylülde gizlice sınır dışı ettiğini yazdı.

ESKİ BİR HABER NEDEN GÜNDEM OLDU?

Aslında haber o kadar yeni görünmüyor. Neden eylül ayında ortaya çıkan bir olay bugün gündeme getirilmek istendi? Sadece bu olay değil son zamanlarda ABD Taiwan, Hong Kong ve Xinjiang ile ilgili yasaları gündeme getirerek Çin'in içişlerine müdahale etmeye çalışıyor. Aynı zamanda ticaret, eğitim, teknoloji ve diplomasi konularında diyaloglarında önüne geçilmeye çalışılıyor.

ABD Soğuk Savaş zihninde sıkışıp kaldı. Çin diplomatlarının sınır dışı edilmesini, Çin-ABD ilişkilerini gelişmeye başladığı dönemde ortaya çıkararak kendini masum çocuk rolüne sokmak istedi. Bu sadece Washington'un stratejik bir amaçsızlık döneminde olduğunu gösteriyor. ABD, Çin ile ilişkilerin ne yönde ilerleyeceğini henüz tam ve net olarak bilemiyor.

ABD SOĞUK SAVAŞ ZİHNİYETİNE SIKIŞMIŞ DURUMDA

Geçen yüzyılda ABD sadece Sovyetler Birliği ile yüzleşmek zorunda kaldı. Şimdi ise daha güçlü bir rakip olan Çin ile uğraşması gerekiyor. ABD Soğuk Savaş kuralların ile kazanabileceğini zannediyor. Dünya değişti ve artık Soğuk Savaş zihniyeti kaybetmenin anahtarı olarak görülüyor.

Öngörülebilir gelecekte, ABD bu şekilde davranmaya devam ederse Çin-ABD ilişkileri daha da kötüleşecektir. 2014 yılından bu yana, Rusya ve ABD birbirlerinin diplomatlarını defalarca sınır dışı etti. Neyse ki Çin, ABD ile bu tür kavgalara girmekten kaçınıyor.

Çin, ABD ilişkilerini ileriye taşıyacak kadar soğukkanlılığa ve bilgeliğe sahip. Uzun zamandır, ikili ilişkilerin ABD'nin stratejik amaçsızlığı ile mahvolmasına izin verilmemeli. Uluslararası toplumun ABD'nin bu tutumundan rahatsız olduğu da göz ardı edilmemeli.

Kaynak: Global Times / Chen Baicen