“ABD müdahale çabalarından vazgeçmeli”

“ABD müdahale çabalarından vazgeçmeli”

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, çarşamba günü yaptığı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başarısız müdahaleciliğinden vazgeçmesi gerektiğini" söyledi.

Wang, Xinhua ile yapılan özel bir röportajda, ABD'de, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) liderlik rolünü ve Çin'in Çin'e özgü sosyalizm yolunu çürütmeye çalışan güçler olduğunu söyledi. Bu güçlerin amaçlarının özellikle Çin'i istikrarsızlaştırmak olduğunu kaydeden Wang, gelecek yıl Çin Komünist Partisi'nin 100. yıl dönümünü kutlanacağını belirterek, ÇKP liderliği altındaki Çin halkının büyük çabalarının modernleşme tarihinde olağanüstü, çığır açan bir bölüm olarak kaydedildiğini vurguladı.

Wang, pratiğin gerçeğin tek kriteri olduğunu söyledi. Wang ayrıca, son yıllarda yapılan birçok uluslararası anketin, Çin halkının en az yüzde 90'ının hükümetlerine güvendiğini gösterdiğini belirtti.

ÇKP ve Çin halkı arasındaki ilişkinin "balık ve su" ile "tohum ve toprak" kadar yakın olduğunu belirten Wang, bu güçlü bağı kırmaya çalışanların kendilerini 1.4 milyar Çin halkının düşmanı haline getirdiğini vurguladı.

ÇİN'E ÖZGÜ SOSYALİZM'E BÜYÜK GÜVEN DUYUYORUZ

"Çin'e özgü sosyalizm yolumuza büyük güven duyuyoruz. Bu arada, diğer ulusların seçtiği kalkınma yollarına da saygı duyuyoruz" diyen Wang, "Başkan Xi Jinping'in belirttiği gibi, tüm zorlukların üstesinden gelmek için güçlü bir kararlılık ve ulusal güce sahibiz. Tüm risklere ve testlere hakim olmak için cesaret, yetenek ve bilgeliğe sahibiz. Hiçbir ülke ya da birey, Çin ulusunun büyük gençleşmesine yönelik tarihi yürüyüşü engelleyemez" dedi.

Wang, "Sistemlerin rekabeti ya da herhangi bir ülke ile ideolojik çatışma ile ilgilenmiyoruz. Aynı şekilde, ABD'nin Çin'in sosyal sistemine ve Çin halkının seçimine saygı duyacağını ve başarısız müdahaleciliğinden vazgeçeceğini umuyoruz." ifadelerini kullandı.

XI JINPING İNSANLIK İÇİN ORTAK BİR GELECEK KURMAYA ÇAĞIRIYOR

Wang şöyle devam etti:

"Çin, eski zamanlardan beri barış ve iş birliğine değer verdi ve bölünmenin rekabete, kaosa yol açtığına, yoksulluğa yol açtığına inanıyordu. Çin dünyayı ideolojik çizgiler boyunca bölmeyi amaçlayan tehlikeli eylemlere her zaman karşı çıkıyor. Bu amaçla, kazan-kazan işbirliğini içeren yeni bir uluslararası ilişki türünü savunuyoruz. Tüm ülkelerle dostluk ve işbirliğini sürdürüyoruz. Ve küresel bir ortaklık ağı kurmaya çalışıyoruz. Başkan Xi Jinping, insanlık için ortak bir geleceği olan bir topluluk inşa etmeye çağırıyor. Bu büyük girişim, sistemdeki farklılıkların üzerine çıkmayı, sıfır sonuçlu zihniyetten vazgeçmeyi ve tüm ülkeler, milletler ve medeniyetler için ortak bir hedef bulmayı amaçlamaktadır. Çin, insanlık için bu yüce vizyon için aralıksız çalışacak."

ABD ÇOK KUTUPLULUĞU KABUL ETMELİ

"Çin'in ABD politikası her zaman tutarlı ve istikrarlıdır. Aynı zamanda önümüzdeki olası darbelere ve fırtınalara da hazırız. ABD'nin Çin'i bir düşman haline getirme hamlesi temel, stratejik bir yanlış hesaplamadır. Bu, ABD'nin stratejik kaynaklarını yanlış bölgeye yönlendirdiği anlamına geliyor. Biz ABD ile olan ilişkide her zaman çatışmasız olmayı savunduk. Her zaman karşılıklı saygı ve koordinasyon, iş birliği ve istikrara dayalı kazan-kazan işbirliği içeren bir Çin-ABD ilişkisi geliştirmeye hazırız. Aynı zamanda, egemenliğimizi, güvenliğimizi ve kalkınma çıkarlarımızı sıkıca savunacağız, çünkü bu, Çin'in bağımsız egemen bir devlet olmasının doğasında bulunan meşru bir haktır. ABD, Birleşmiş Milletler (BM) tüzüğünde yer alan egemen eşitlik ilkesine saygı göstermeli, farklı sistemler ve medeniyetlerle nasıl başa çıkılacağını öğrenmeli ve kendisini barışçıl yaşama adapte etmeli ve dünyanın çok kutupluluğa doğru ilerlediği gerçeğini kabul etmelidir."

Kaynak: Aydınlık / Özgür Altınbaş