“ABD, Mısır'a kendi ürünlerini dayatıyor”

“ABD, Mısır'a kendi ürünlerini dayatıyor”

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Mısır'ın Rusya'dan Su-35 savaş uçaklarını alması durumunda yaptırımla karşı karşıya kalabileceği tehditlerini değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington'un böylelikle Kahire'ye kendi silahını dayattığını belirtti.

Mariya Zaharova, "ABD yetkililerinin, Rus Su-35 savaş uçaklarını alma olasılığını değerlendirdiği için Mısır'a yaptırım uygulama yönündeki doğrudan tehditleri dikkatimizi çekti. Bu, saldırgan davranışın yeni bir örneği. Maalesef bu, Washington'un mevcut tarzı." dedi.

ABD'nin, Rusya'nın diğer ülkelerle ilişkilerini geliştirmesine engel olmak için her yola başvurduğunu kaydeden Sözcü, bunun özellikle askeri ve teknik alanı ilgilendirdiğini belirterek, "Anladığımız gibi, Washington'da bu konseptin arkasında duran ideologlar, bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor. Bir yandan Rusya'ya zarar vermek, anlaşmalarını bozmak, diğer yandan da yabancı alıcılara kendi silahını dayatmak." ifadelerini kullandı.

"Serbest rekabet" kavramını hatırlama çağrısında bulunan Zaharova, "Politik baskı ve agresif söylem ile sadece kendine zarar verilir. Neden böyle yapıyorlar? Çünkü silahları rekabete dayanamaz." diye ekledi.

"Neyi nereden alacağını belirleme yetkisini Washington'a verenler, bağımsızlıklarından bir parçayı ABD'ye feda edenler ve kazancı kaçırmayı kabul edenlerin sayısı giderek azalıyor. Mısırlı dostlarımız gibi, Rusya'nın partnerlerinin büyük kısmı bağımsız kararlar almayı tercih ediyor." diyen Zaharova, örnek olarak Türkiye'nin Rus S-400 hava savunma sistemi alımını gösterdi.

Kaynak: Sputnik Türkiye