“ABD'li siyasetçiler ülkelerindeki salgınla mücadeleye odaklansın”

“ABD'li siyasetçiler ülkelerindeki salgınla mücadeleye odaklansın”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerikalı siyasetçilerin ülkelerindeki Covid-19 salgınıyla mücadele çalışmalarına odaklanması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun "Çin'in görev ihmali nedeniyle" Covid-19 salgınının pandemiye dönüştüğü şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

Wang, "Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana Çin hükümeti açık, şeffaf ve sorumlu bir tavırla halkın ve can sağlığının üstünlüğü anlayışlarından yola çıkarak, en kapsamlı ve en ciddi önlemleri alıp, en kısa süre içinde salgını etkili bir şekilde kontrol altına aldı. Çin, uluslararası toplumla da salgının kontrolü, hastalığın teşhisi ve tedavisi gibi deneyimleri zamanında paylaştı. Çin hükümeti, Çin halkının can güvenliği ve sağlığını korumanın yanı sıra uluslararası topluma da salgınla mücadelede zaman kazandırdı. Çin'de salgınla mücadelede kazanılan başarılar, birçok ülke ve uluslararası kuruluşça takdirle karşılandı." diye konuştu.

Pompeo'nun ilgili açıklamalarının ön yargılarla dolu ve son derece riyakâr olduğuna dikkat çeken Wang, ABD'li siyasetçilere zamanlarını ve güçlerini ülkelerindeki salgınla mücadele çalışmalarına ayırarak, Çin'i karalamaya son verme çağrısında bulunduklarını ifade etti.