ABD kaos ve belirsizlikler arasında sürükleniyor

ABD kaos ve belirsizlikler arasında sürükleniyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) günlük vaka sayısı 40 bini geçti. Ölüm bilançosu ise 125 bini aştı ve ülke çeşitli belirsizliklerin arasında kaosa sürükleniyor.

ABD'deki salgın kontrolden çıktı. Beyaz Saray cuma günü salgın hakkında basın toplantısı vermeye devam etti. Başkan Yardımcısı Mike Pence herhangi bir çözüm önerisi sunmadı ancak Beyaz Saray'ın duruşunu yineledi, "Sorun büyük ölçüde artan testlerden kaynaklanıyor." Bu cesur açıklama ABD politikacılarının toplumla dalga geçmesini gösteriyor.

ABD yönetimi, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien'dan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya kadar ABD'li politikacıları Çin'e karşı suçlama ile halkı oyaladı.

Cumartesi sabahı ABD Dışişleri Bakanlığı, Hong Kong vatandaşlarının "özgürlüğünü" ihlal etmekle suçlanan Çinli yetkililere vize yasağı uygulayacağını duyurdu. ABD'deki salgın dünyanın en kötüsü olduğu için, ABD'de eğitim almayı düşünenler dışında, durum iyileşmeden önce hiçbir Çinli ABD'ye zaten gitmek istemiyor.

"ÖNCE EKONOMİ" ZİHNİYETİ

Salgın mücadele ve ekonomi tüm ülkelerde yakından ilişkilidir. ABD hükümeti yalnızca ekonomiyi yeniden başlatmayı istiyorsa başarılı olamayacak. Mevcut politika mantığı yalanlar ve saldırılarla devam ediyor. ABD yönetimi, sosyal sıkıntıları tedavi etme arzusuna ve yeteneğine sahip değildir. Yalnızca Çin'i eleştirmeye ve ABD toplumunda Çin karşıtlığı ile süre kazanmak istiyor.

Üst düzey ABD'li yetkililer Çin'e ahlaksız bir şekilde saldırdıklarında, Beijing'in Washington ile tartışmasına gerek yok. ABD, çatışmaları hafifletmek için bir fikir birliğine varmak istemiyor. Ancak Çin-ABD ilişkilerinin gerçekliğinin ötesinde kazanımlardan yararlanmaya çalışıyor.

Çin halkı, ABD tarafından benimsenen pervasız bir Çin politikasıyla karşı karşıya olduklarını kabul etmelidir. İki itici güç böyle bir politikanın arkasındadır. Birincisi, ABD küresel hegemonyasını korumak istiyor, bu yüzden Çin'i bastırmaya devam ediyor. İkincisi, Cumhuriyetçi Parti liderliğindeki hükümet, seçim kampanyasının ana stratejisi olarak her şeyin faturasını Çin'e kesmeye kararlı. Çin-ABD ilişkilerini geliştirmek için ne kadar alan kaldı?

En azından önümüzdeki birkaç ay içinde Çin-ABD ilişkileri olduğu gibi kalacak. ABD'nin provokasyonu ile başa çıkmak için Çin, iş birliği geliştirmeli ve uluslararası toplumdan destek almalıdır.

Washington'un Çin politikası çok ileri gitti, ama aslında zayıf. ABD'nin oynayacağı çok fazla kart kalmadı. Kendini kâğıt kaplan statüsüne itiyor.

Kaynak: Global Times